“Allah’ın Oğlu”

ziyaretci | Mart 2, 2015

Kur’an neden ’ın oğlu olduğu iddiasını reddediyor? Bunun özel ve genel sebebi nedir? Neden buna ihtiyaç duyulmuştur? Halbuki, en “ilkel” anlayış bile kavramının oğul kavramını dışladığını bilir. Neden İhlas Sûresini dönüp dönüp okuyoruz?

This post was submitted by Hürriyet Ömer.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Allah,

Cevabım: ““Allah’ın Oğlu””

 1. ismailkazdal

  İnsanoğlu, her kavramı ve üstün varlıkları kendisiyle özdeşleştirmeyi her zaman aramış ve başarmıştır. Kendisinden çok üstün güçlerin varlığına hep inanmıştır insan, ama kendileştirmiştir o güçleri.
  Başka ifadeyle, kendinde var olan üstün vasıflara hayran olmuş ve her zaman tanrı olmayı aramış durmuştur insan.
  Bu arayışı elbette Allah’ı, yani kendinden mesafesiz üstün bir mücerret gücü, kendi fiili efendisi saymamak ve sorumluluk almamak için kendini onun yerine koymuştur.
  Mitolojik tanrıların en büyüğü olan Zeus alelade bir kadını hamile bırakmış ve Herkül’ün babası olmuştur.
  İşte, Herkül nasıl Allah’ın oğluysa, aynen İsa da tanrının oğludur. Sadece kutsal ruh sahibi olma farkı vardır Zeustan. Onun için, baba, oğul ve ruhül kudüs üçlemesi olarak ifade edilir.
  Böylece mücerret muazzam bir güç olan Allah insanileştirilmiş ve de insanı Allah gücüne karşı sorumsuzluğa sokmuştur. Yani, Allah’ı, pasif bir hale getirmeye çalışmış ve istediğini hiç fütursuz yapan bir tanrı insan mertebesine çıkarmıştır.
  HUMAN, insan insan demektir. Humanizm, insanla ilgili meseleler demekti ilk zamanlar. Sonraki etapta, yani aydınlanmadan sonraki zamanlarda, insan severlik şekline dönüştü. Tarihin sonu ve son insan olarak tarif edilen insanlık medeniyetinin sahipleri, hümanizmi, “Artık insan en güçlü noktaya ulaşmıştır. Onun için Allah’a ihtiyacı kalmamıştır” noktasına taşımıştır.
  Bizde de Hz. Ali’yi İsalaştırmaya çalışmışlar, bir takım kimseleri de aldatabilmişlerdir.
  Hasılı, İnsan, Hz. İsa aracılığı ile, faal bir Allah inancını silip atmışlar ve yeryüzü hakimi olduklarını açıkça ilan eder duruma gelmişlerdir.
  Teslise inandıklarını söyleyenler için, Allah yakaya takılan bir rozet, boyuna asılan bir kolyeden ibarettir.
  Allah’ın oğlu, çarmıhta işkence çekerek, kendine bağlananların günahlarını silip atıyor ve ve yaptıkları bütün suçlardan sıyırıyor ve günahsız bir dünya yaratıyordu.
  Onun için, bütün kadim dinlerde haram sayılan, mesela, zina gibi fiiller, artık üçleme yapanlar tarafından devre dışı bırakılmış, dünyaya bugün hakim olan medeniyeti, zina ve savaş medeniyeti haline sokmuşlardır. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman