Aşağılık Kompleksinin Nedenleri ve Kurtulma Yolları

ziyaretci | Ağustos 9, 2012

Hocam; bazı cevaplarınızda bu ülkede yaşayan bireylerin aşağılık kompleksleri olduğunu vurguluyorsunuz.
Aşağılık nelerdir?
Aşağılık kompleksinden kurtulabilinir mi?
Aşağılık kompleksinden kurtulmak için neler yapılmalıdır?
Selamlar

This post was submitted by Orhan TIMARLI.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Kompleksinin, Kurtulma, Nedenleri, Yollar,

Cevabım: “Aşağılık Kompleksinin Nedenleri ve Kurtulma Yolları”

 1. ismailkazdal

  Bu soruya cevap, önce aşağılık kompleksinin ne olduğunu açıklamakla başlar.
  Aşağılık kompleksi, bir takım insanların ya da zümrelerin karşısında hissedilen eziklik duygusudur. İçinde gıpta, korku, hayranlık, menfaat beklentisi gibi duygular taşımaktadır.
  Aşağılık kompleksinin en büyük sebebi korkudur. Korkudan beslenen bir kişiliksizliktir aşağılık kompleksi.
  Korku, yalana dolana, sinsiliğe, takiyyeye yol açar. Herkesi idare etmek riyakarlığına sürükler insanı.
  Hür teşebbüs ataklarını önler, verimliliği öldürür korku. Pısırıklık, tabiatı olur korkan insanın.
  Korkunun kaynağı başta ceberrut devlettir. Devlet güçlerin koyduğu tabulardır. Evet, tabular korkudan beslenirler.
  Doğarsın, ana-baba korkusu, okula gidersin hoca korkusu, koca korkusu, kadının boynuzlama korkusu, askere gidersin komutan korkusu, polis, jandarma, yargı korkusu ve hepsinden de beteri, güçlülülerin elinde olan maişet korkusu. Bütün bunlar korku toplumlarının doğmasına sebep olmuştur.
  Bizim toplumumuz gözünü açarak birey olamamış kişilerden oluşmaktadır.
  Çünkü çok amansız otoritelerin yönetiminde yaşamıştır tarih boyu.
  İki kişiyi bir arada yürürken görmeyeceğim diyen tiranlar görmüştür bizim tarihimiz.
  Bize, yani Türklere ait özel duruma gelince de, İslamdan uzaklaşma devlet kararından sonra, otoritenin bir numaralı düşmanı Müslümanlar olmuş ve her fırsatta ezilmeye çalışılmıştır. Yani özel bir korku sahibi olmuştur Müslümanlar.
  Tabi bu korkuyu emir sahiplerini kutsamak da desteklemiştir. Bu duygu, azat kabul etmez bir köle haline getirmiştir toplumu. Zaten aşağılık kompleksini besleyen en büyük amil de bu devlete itaat duygusu olmuştur.
  Öyle ki, kendi seçtiği vekillerine bile saygı duyma durumundadır birey olamamış kimseler.
  Kişilikli birey olmaya mani olan dini itikatlarımız vardır. Şeyhimiz, liderimiz, anamız-babamız ve hele devletimiz hiç yanılamaz.
  Birilerine duyduğumuz aşırı hayranlık da aşağılık duygusuna götürür kişiyi. Ulaşılamayan imrenme de aşağılık kompleksinin babası olur.
  Hasılı, aşağılık kaompleksinin birçok sebebi vardır. Ama bizdeki kompleksin en büyük sebebi korku ve hayranlık duygusudur.
  Tabi bu korku ve hayranlık duygusunun, asıl hayran olunacak ve korkulacak kudretin Allah olduğunu unutmaktan doğduğunu da unutmamak gerekmektedir. Allahtan korkmayan yeryüzü güçlerinden korkar ve o güçlerin karşısında aşağılık duygusuna kapılır.
  Bizim ülkemizde tarih boyu erklerden dayak yemiş ve isteyerek köle durumuna düşmüş ve zenci sıfatını kazanmış kimseler, Müslüman olamamış Müslümanlardır.
  Şu anda hükümet olan Müslüman kadrolar, devletten korkusunu, dolayısı ile de aşağılık kompleksini kırmaya çalışmakta ve hayli de başarılı olmaktadır. Ama yine de bazı kereler bu korkunun ve aşağılık duygusunun tezahürlerini görmekteyiz.
  Mesela mı? Kanuni olarak Milletvekili seçilme hakları olmayan kimselerin devlet güçleri tarafından seçildiğini bile bile, devlet partilerin baskısıyla gayri hukuki olarak affedilmesini sağlamaya çalışmak, aşağılık kompleksinden doğmaktadır. Halbuki, devlete taviz vermekle hiçbir şey kazanılamayacağın hükümet dahil herkes bilmektedir. Bu devletin, Müslümanlar kendisine ne kadar taviz verirse versin, onlarla barışması mümkün değildir. Aşağılık korkusundan kurtulup, artık herşeyin üzerine korkusuzca gidilmesi zamanıdır.
  Hadi, yenin ve silip atın aşağılılk komplekslerinizi ve böylece de milletin korku zincirlerini de kırın. Korku ve hayranlıktan doğan aşağılık kompleksinden kurtarın bu mazlum toplumu. Bunu yapın ki, her birey kendisini devlet sayabilsin. Yalnız Allah’a kul olma şerefine ulaşsın.
  Aşağılık kompleksine bir kaç örnek sunalım. Milletin dinine ve de partilerine açıkça söven Baro başkanlarını t.v. lerinde konuşturmak, Müslümanlar için aşağlık kompleksidir. Bana kimse tarafsızlık demesin. Çünkü, Tarafsızlık biz zencilere küfrettirmeyi gerektirmez.
  Bir kulup başkanının keyfi olarak mahkeme salonunu terketmesine engel olamamak bir aşağılık kompleksidir.
  Kerelerce müebbete mahküm edilesi fiillerden tutuklanan paşaları lüks şartlarda yaşatmaya çalışmak aşağılık kompleksidir.
  Türk ceza kanunlarının çeşitli maddelerine göre suç olan şahsiyete hakaretlere katlanmak bir aşağılık kompleksidir.
  Askeri darbeye çağıran, davete icabet etmeyince de hakaretler yağdıran İstanbul Barosu başknına tv. sinde programa alma aşağılık duygusudur.
  Milletin değil devletin partilerinin büyük suçlara ortak olmuş vekillerini, Beyaz Türk’lerin hatırı şerifi için hapishaneden çıkartmaya kalkışmak aşağılık duygusudur.
  Askeri anayasaları değiştirmek ve sivil anayasaye geçmek için, bu anayasalardan sorumlu olan devlet partileriyle mutabakat aramak aşağılık kompleksidir.
  Beyaz Türklerin hakmiyetini devam ettirmek için izinsiz yürüyüşler yaptırılan ve çevreyi yakıp yıkanların bazılarını tutuklayıp akşama serbest bırakmak aşağılık kompleksidir.
  Örnekleri çok uzatabiliriz. Ama ne dediğimizin anlaşıldığını söylerek yazıyı bitirelim.
  Selamlar.
  NOT.OKUDUĞUNUZ CEVABI BEĞENDİYSENİZ, BAŞKALARINA DA TAVSİYE ETMEK BORCUNDASINIZ. ÇÜNKÜ VERDİĞİMİZ CEVAPLAR BİR DÜŞÜNCE EKOLUNUN İŞARETLERİNİ TAŞIMAKTADIR.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman