Bölgemizde Neler Oluyor

ziyaretci | Temmuz 25, 2012

Hocam, Suriye’nin kuzeyinde Kürt bölgesi oluşturuluyor. Sırada İran ve Türkiye olduğu söyleniyor. Size göre bölgenin geleceği ne olur. Hükümete bu konuda tavsiyeleriniz var mı, Türkiye hangi safta yer almalı.

This post was submitted by Osman ÇANTACIGİL.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: lgemizde, neler, oluyor,

Cevabım: “Bölgemizde Neler Oluyor”

 1. ismailkazdal

  Rahmetli Turgut Özal’ın bir geniş planı vardı. Kuzey Irak Kürtlerinin toplu olduğu coğrafyada (ki Şu anda Barzani’nin hakim olduğu bölgedir) otonom ya da en azından yarı otonom bir siyasi yapılanmaya gidilecek, Kürtlerin yoğunlukta olduğu Güneydoğu illerini içine alan bölgeyi de Kuzey Irak da kurulmuş olan siyasi yapılanmaya katmak ve Ankara’ya bağlamak, şeklindeydi bu plan. Ama askeri yanında bulamadı ve planı da uygulayamadı. Genelkurmay başkanlarının bu amacı durdurmak için istifa ettiğini hatırlıyoruz.
  Turgut Özal, birleşmiş Milletler kararıyla Irak’a girecek ve yeni Irak oluşumunda masaya oturma hakkı kazanaccaktı. Ama olmadı. Ordu bu maksadı engelledi.
  Böylece bizim dahlimiz olmadan Kuzey Irak’ta Kürt devleti kurulmuş oldu. Şimdi de Suriye’nin Kuzeyinde yeni bir Kürt oluşumu var.
  Bu oluşumda bizim dahlimiz var mı? Doğrusu bilmiyorum.
  Eğer bizim dahlimiz varsa, o zaman Suriye’de oluşan siyasi Kürt yapılanması Kuzey Irak Kürt yapılanmasıyla birleşebilir. Ve bu birleşik siyasi Kürt yapılanması, Türkiye’deki Kürtleri de içine olarak, otonom bir statüde Ankara’ya bağlanabilir.
  İran Kürtlerini bu yapılanmanın içine almak bana zor görünüyor.
  İran, iddiası olan bir ülkedir. O da bu yeni yapılanmanın Tahran’a bağlanmasını ister.
  Ama Türkiye şimdilik daha şanslı görünüyor. Çünkü İran, kendi rejiminin sadık uygulayıcıdır. Ve dünyayı dizayn etmeye kararlı enternasyonal güç ona inanmamaktadır.
  Eğer akıllılık yapar da, ılımlı İslam pragrımına uyarsa, ancak o zaman, Türkiye’ye rakip olabilir.
  Türkiye zaten judeo-Anglosakson merkezli enternasyonal gücün safında çoktan yer almıştır. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman