Bürokratik Oligarşi Nedir? Nasıl Bitirilir?

ziyaretci | Aralık 3, 2012

Hocam; Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın sürekli dert yandığı Bürokratik Oligarşi ?
Bürokratik Oligarşiyi doğuran sebepler nelerdir?
Hükümet çabaladığı halde Bürokratik Oligarşiyi neden bitirememiştir?
BAŞBAKAN’ı Yanlış Yönlendiren, -Oligarşik yapının sürmesini isteyen, kendileri de aynı yapıdan gelmiş- Bürokrat Kökenli Milletvekilleri ve Danışmanlar Olabilir mi?
Bürokratik Oligarşi nasıl ? Bu konuda hükümete tavsiyeleriniz nelerdir?

This post was submitted by Ali BAYRAKLI.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Bitirilir, nedir, Oligar, rokratik,

Cevabım: “Bürokratik Oligarşi Nedir? Nasıl Bitirilir?”

 1. ismailkazdal

  Monarşi, tek adam yönetimidir. Oligarşi ise yönetenler sınıfıdır. Aslında tarihin hiçbir döneminde tek adam yönetimi yoktur. Monarşide, Önde görünen yönetici, kral, şah, padişah, han, kaan gibi tiranlar tek kişi gibi algılanır. Ama, her tiranın bir yakın çevresi vardır ve asıl devamlı güç bu çevredir. Monark sahibi kişi çevresini istediği gibi tanzim eder gibi görünür, ama, bu görüş doğru değildir. Gerçek olan bu çevrenin kendi monarkını seçtiğidir. Monark zamanla yok olur gider ama, çevrenin varlığı devam eder. Devletin devamlılığı deyimi de zaten çevrenin devamlılığı anlamına gelmektedir.
  İşte bu çevrenin kurumsallaşması da Oligarşik bürokrasidir.
  Bu ülkenin oligarşik bürokratı (ki bizim devlette bu oligarşiye aynı zamanda da CUMHUR denmektedir) cumhuriyeti kuran Oligarşinin paradigmasına bağlıdır. Çünkü kendisini bu paradigma yaratmıştır. Başka oligarklara hizmet vermekten ödü kopar. Çünkü her yeni oligarkın kendisini alaşağı edeceğine inanır, onun içinde kendini var eden statikoya sımsıkı sarılır.
  Zaten muhafazakarlık pozisyonu da bu durumdan neşet etmiştir.
  Kendisine bir statü sağlayan sistemin değişmesinin kendisini yok edeceğine inanır. Onun içindir ki, statüyü savunmak adeta bu öligarklar için nefsi müdafaadır.
  Ülkemizdeki çatışmaların kaynağı da bu oligarklardır. Pozisyonlarını kaybetmek istememektedirler, bunu için de gelecek her yeniliğe şiddetle karşı koymaktadırlar bürokratik oligarklar.
  Nasıl mı yok edilir bu muhafazakar oligark bürokratlar? Şu andaki statikoyu değiştirmeye kara vermiş hükümeti, her seçimde daha fazla destekleyerek. Böylece muhafazakar bürokratın nefesi kesilecek ve yeni gelen oligarşiye destek vermek zorunda kalacaktır.
  Sevgiler.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman