Çatışmanın Kökeni

ziyaretci | Eylül 29, 2014

Türkiye’deki politik-sosyolojik çatışmanın kökeninde, dindar hayat tarzlarıyla seküler (din- dışı) hayat tarzı arasındaki çatışma mı yatıyor? İşin esası nedir?

This post was submitted by Hürriyet Ömer.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler:

Cevabım: “Çatışmanın Kökeni”

 1. ismailkazdal

  Hazreti Adem’in varisi olan iki oğlu Habil ile Kabil arasındaki yaşanan ve birisinin öldürülmesiyle sonuçlanan kıssaya bakacak olursak, insanlığı birbirine düşüren en öndeki saik ve sebep, hükmetme hırsıdır. Hükmetmek için de güçlü olmak, güçlü olmak içinse mülk sahipliğini ele geçirmek gerekmektedir.
  Haz. Adem, bitkileri islah ederek insanlık medeniyetini başlatan bir marifet sahibi olduğu için, bu marifetine karşılık olarak içinde yaşadığı diğer insanların ve cinlerin iltifatına mazhar olarak toplumunu doğal önderi olmuştur.
  Oğullarından biri kendisi gibi ziraatçı olmasına karşın, öteki avcıdır. Adem kendi yerine Ziraatçı oğlunu geçirmek istemiş, avcı oğlu bunu kabul etmeyerek insanlığın ilk cinayetini işlemiştir.
  İşte bu olay bize, insanlığın tabiatındaki hükmetmek hırsının büyüklüğünü anlatmaktadır.
  Mülke sahip olmak güç kazandırdığı için değerlidir. Kendi başına hiçbir değeri yoktur.
  İslam her insanda var olan hükmetme hırsını dengelemeyi hedefler. Kuran baştan başa bu kişiliği oluşturmanın ahlaki ilkeleriyle doludur.
  Güce değil de hakka abit olan insanlar, sadece Kuran’a bakarak hayatlarını sürdürürler ve hükmetme hırsını iradeleri altına alırlar. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman