cemalettin efgani

ziyaretci | Temmuz 14, 2009

hocam cemalettin efganinin mason locasına kayıtlı olduğu söyleniyor, doğru mudur? zaten bu herif II. Abdülhamid han hazretleri zamanında da Osmanlı’dan sürgün edilmemiş miydi?

This post was submitted by enes.

Bölüm: Soru-Cevap | Cevabım »
Etiketler:

Cevabım: “cemalettin efgani”

 1. ismailkazdal

  Cemaleddin Efgani, İslam medeniyetini kendi zayıf omuzlarında taşıyamayıp yeryüzünden sürgün eden bütün hürafelere karşı çıkan bir büyük düşünürdür. Müslümanların mağlubiyetiniİslam’a değil müslümanlara yükleyerek yüce dini aklamaya çalışmıştır.
  Yıkılışın ağıtını yazan büyük düşünür ve şair Mehmed Akif’i etkileyecek kadar dirayetli bir düşünürdür.
  “Ey güçlü Batı dünyas! Bugünkü Müslümanlara bakp da İslam dinini yargılamayın. Kur’anı elinize alıp tetkik edin. Sizin Kur’anı anlayacağınızı düşünüyorum. Böyle yaparsanız hem kendinizi hem de Müslümanları kurtarma şerefine ulaşırsınız” mealinde seslenmeler yapmış bir muzdariptir.
  Evet bir ara Mason olmuştur. Halife padişahların bile Mason olduğu bir zamanda onun mason olması büyük bir nakısa sayılmaz. Çünkü Masonluk o zamanlar pek tanınmıyordu. Hem İtalyan locasıyla Libyayı işgal etmemesi konusunda anlaşarak locaya girmiş, İtalyanlar sözlerini tutmayıp Libya’yı işgal edince de locadan ayrılmıştır.
  Abdulhamin Efganiye çok iltifat etmiş ve saraya davet etmiştir. Ama kıkanç Osmanlı hocaları Padişahı sıkıştırınca, Osmanlı toprakları sayılan Mısır’a göndermiştir. Selam ve sevgiler.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman