Cin ile insan

ziyaretci | Ağustos 5, 2013

Hocam İyi Günler,
Anlayabildiğim kadarıyla bilinen manada “Cin” adında görünmez varlıkların olduğuna inanmıyorsunuz. Cin ifadesini beşerin niye yaratıldığının ve yaratıcıdan bi haber hali için kullanıyorsunuz eğer yanlış anlamadım ise. İnsan olmayı da bu şuura ulaşmak manasında kullanıyor Adem ide insanlığın ilk bu farkında olanı olarak tarif ediyorsunuz. Ancak Zariyat 56. ayetde “insanların ve cinlerin yalnız ibadet ( kulluk ) için yaratıldığı belirtiliyor. Hiç bir şeyin farkında olmayan Cin ve herşeyin farkında olan nasıl aynı sorumluluğu taşıyabilir. Bu manada Cin , ve ibadet ( kuuluk ) konularını açıklarmısınız. Hayırlı günler dilerim

This post was submitted by Murat ULGEN.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: insan,

Cevabım: “Cin ile insan”

 1. ismailkazdal

  Cinin, insan fizikli yaratığın vasıf olarak iki yüzünden biri olduğuna inanıyorum. Bir yüzü bilinçli sorumluluk taşıdığı yüz, ikinci yüzü ise bilinçsiz sorumluluk taşıdığı yüz.
  İnsan, hayatını bilinçli yaşar, cin ise bilinçli insanı taklit eder.
  Aslında, bütün kozmos ve içindeki bütün gözle görünür görünmez canlı varlıklar Allah’a ibadet ederler.
  İbadet, bildiğimiz gibi, Allah’ın yaratırken lütfederek verdiği bütün yetenekleri yaratıcının istediği gibi kullanmaktır.
  İnsan dışında bütün yaratıklar ibadetlerini itirazsız yaparlar. Hangi misyon ve fonksiyon için yaratılmışlarsa, hiç sapmadan onları yerine getirirler.
  Sadece insan ve ona en yakın cinler belli orantıda seçim hakkına sahiptirler. Zaten onun için sorumlu olurlar. Çünkü, seçim hakkı olmayanın sorumluluğu olmaz.
  Kuran’da cinlerin içinde yer aldığı ayetlere dikkatli bir şekilde bakılırsa, cinlerin, insanın iki yüzünden biri olduğu görülür.
  Biri şuurlu ve iradeli dolayısı ile mutlak sorumlu olduğu zamanlar, öbürü iradesini kullanmadı zamanlar. İnsan yaptıklarından sorumludur, cinler ise yapması gerekenleri yapacak irade verildiği halde onları kullanmaktan dolayı mes’uldür.
  Bu konuda çok uzun izahatlar yapılmıştır bu sitede. Onları bir kere daha gözden geçirirseniz, bunun ardından da Kuran’da cinin anıldığı ayetlere bir kere daha bakarsanız, nasıl düşündüğümü anlayacağınızdan düşündüğümü anlayacağınızdan eminim.
  Selamlar

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman