Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki 16 Türk devleti askerleri

ziyaretci | Ocak 13, 2015

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ 16 Türk konuşuluyor. Kanaatinizi öğrenebilir miyiz?

This post was submitted by Hürriyet Ömer.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: askerleri, Cumhurba, devleti, ndaki, Saray,

Cevabım: “Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki 16 Türk devleti askerleri”

 1. ismailkazdal

  Tarih boyu insanoğlunun obje ve subje, hayatın içinde yaptığı tanımlama kelimelerinin her birinin bu hayatta bir yeri var olmalıdır.
  Tabiidir ki sosyal ve siyasal tanımlamalar da böyledir.
  Mesela, ırk, millet ve din, kabile ve soy, ve de aile sosyal katmanlardır. Demek oluyor ki, bu katmanların her biri bu hayat içinde fonksiyonel olarak vardır.
  Ama bu katmaanları meydana getiren, dinamikler elbette farklıdır. Mesela, din, ümmet ve millet katmanını inanç ilkeleri sağlarken, diğerlerini duygusallık üretmiştir.
  Herkes, doğal olarak kendi kanından gelen, kendi dilini kullanan, kendisiyle yakın duygusal bağı olanları sever. Ama bu sevgi tek başına bir evrensel inanç ilkeleri manzumesini oluşturamaz. Evrensel değerler üretme işi bütün ayrı toplumların mızacının doğurduğu farklı kimlikleri içine alacak kadar geniş ve evrensel olmalıdır.
  Evrensel olacak tek inanç sistemi, “Ey İnsan” diye hitab eden Kuran dinidir.
  Yani duygusal bağ sağlayan ırk, soy ve aile, ancak evrensel mahiyetli bir dine hizmet etme noktasında çok önemlidir.
  Duygusal bağlarla bir de evrensel ilkeler bir araya geldiğinde muazzam bir giç doğar. O kadar büyük bir güç doğar ki, o gücün taşıdığı evrensel hayat ilkelerin bütün bir arza yayılmasına sebep olur.
  Bir küçük örnek verecek olursak, Hz. Ömerden devşirelim bu örneği.
  Tarihden birazcık haberi olanlar, Hz. Ömerini kadisiye savaşını kazanmak için, kavmi duyguları kullanmıştır. Kadisiyede Araplarla Acemler arasında sayısız savaş yaşanmış ve hepsini de Araplar kaybetmiştir.
  İşted bu sebeble, Müslüman olmadıkları gerekçesiyle Ömerin ordusuna katılmayan Arap kabilelerinin üzerine münadiler göndermiş şunları seslendirmiştir: “Bu savaş sadedce Müslümanlarla Acemlerin savaşı değildiri Assırlarca süren Acem Arap savaşıdır. Bizim mağlup olmamız aynı zamanda dasizin mağlup olmanız anlamına gelir. Gelin vatanınızı hep birlikte kurtalaım”.
  Takriben bu minvaldeki çağırıya, rivayetlere göre, Müslüman olmayan Arap kabilelerinden otuz bin kişi Kadisiyede savaşa katılmış ve asırlardır yenildikleri Acemleri yenmişlerdir.
  Bütün bu sözleri duygusal birlik sağlayan ırka, inanç ilkeleri yüklediğinde büyük bir haline gelinir, inancımı ifade etmek için kullndım.
  İşte Tayyip, duygusal birliğe inanç gömleği giydererek güölenmenin ardından giden bir lider olarak, on altı duygusal obje olan Türkün kurduğu devletlerin sembolünü devletin merkezine taşımıştır.
  Yaptığı iş, büyük idealler sahibi liderlere nait bir eylemdir.
  Ardımda tam on altı büyük devlet gücü vardır, anlamına gelir yapılan iş.
  Bu kadar devlet kuran bir özel topluluğun devamıyım, diyen bir haykırmadır bu yapılan.
  Tarihi derinliklere sahip Türk kavmi bugün için hakkın öncülüğüne soyunmuştur. Yolu açık olsun. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman