Devrim günleri mi?

ziyaretci | Kasım 3, 2014

“İstanbul Haliç Kongre Merkezi Sadabat Salonu’nda düzenlenen törende hafızalardan silinmeyecek anlar yaşandı.
PAKDİL KONUŞURKEN, ERDOĞAN DAKİKALARCA YANINDA AYAKTA BEKLEDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Necip Fazıl Saygı Ödülü’ne layık görülen Nuri Pakdil hakkında övgü dolu sözler söylerken, Pakdil’in konuşması sırasında ise dakikalarca ayakta bekledi.
“BİZE KLAS DURUŞU, DEVRİMCİ BAŞKALDIRIŞI ÖĞRETTİĞİ İÇİN KENDİSİNE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”
Erdoğan Pakdil hakkında şu sözleri söyledi:
Necip Fazıl Saygı Ödülü ilk olarak “kime verilmeli” diye sorulduğunda, sanırım herkesin aklına o gelecektir. Selamlamasını dahi, “değerli dostlarım, sizi anti emperyalist, anti kapitalist, anti faşist ve anti firavunist duygularımla selamlıyorum” diye yapan sevgili Nuri Abimizi, muhterem Nuri Pakdil’i özellikle kutluyor, tebrik ediyor, bize klas duruşu, bize devrimci başkaldırışı öğrettiği için, kendisine şahsım, yol arkadaşlarım, ülkem ve milletim adına sonsuz şükranlarımı sunuyorum.
Pakdil’in ödülünü Erdoğan takdim etti, Pakdil’in konuşmasından başlıklar;
“Necip Fazıl Saygı Ödülü” ise yazar Nuri Pakdil’e layık görüldü.
Pakdil’in ödülünü takdim etmek için kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce Pakdil’e sarılarak kucaklaştı. Erdoğan, daha sonra Pakdil’in ödülünü takdim etti.
“Saygı” alanında ödül alan Pakdil, sözlerine “Değerli Emine Hanım, değerli kardeşim Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı, değerli medya temsilcilerini, siz değerli konukları antiemperyalist, antikapitalist, antinasyonalist, antisiyonist, antifaşist en önemlisi de antifiravunist bir bilinçle selamlıyorum” şeklinde başladı.
Necip Fazıl’ın aydınların uygarlıklarını yeniden anlaması için bir ortam oluşturduğunu, Türkiye’deki batıcılığa ve yabancılaştırma girişimlerine karşı ilk yazılı eleştiriyi yaptığını dile getiren Pakdil, Necip Fazıl’ın batılılaşma hareketine ve 1923 sonrası yabancılaştırma girişimlerine karşı bir “direniş üssü” olduğunu bildirdi.
“İlkemi, Necip Fazıl için bir defalığına çiğniyorum”
Pakdil, sayısal üstünlüğün getirdiği hiçbir siyasal iktidarın kültürel üstünlüğe sahip olmadığı sürece kalıcı olamayacağını kaydederek, kültürel değerlerini yeni nesillere aktaramayan halkın varlığını sürdüremeyeceğini ifade etti.
Star gazetesine etkinlik için teşekkür eden Pakdil, “Ben övülmekten ve ödüllendirilmekten hoşlanmayan bir yazarım. Çünkü ben devrimci bir yazarım. Fakat burada sadece rahmetli üstada olan bağlılığım ve saygım nedeniyle bu ilkemi bir defalığına çiğniyorum” dedi.
(http://haber.stargazete.com/guncel/erdogandan-odul-toreninde-anlamli-durus/haber-960498; 03.11.2014)
***
Yaşadığımız günler günleri mi? Ne dersiniz? Değerli yorumlarınızı heyecanla bekliyoruz.

This post was submitted by Hürriyet Ömer.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Devrim, nleri,

Cevabım: “Devrim günleri mi?”

 1. ismailkazdal

  Kardeşim Nuri Pakdil saygı ödülünü alırken televizyonda bu alış sahnesini seyreden gözlerimden yaşlar sızmaya başladı. Elli-atmış yıl öncelerinde ne haldeydik şimdi nerelere gelmişiz diye sordum kendime.
  Zaten ödülün ardından tebrik için aradığım Nuri kardeşime, “nerelerden nereye geldiğimizin resmini gördüm” derken, onun da heyecanla, bu soruma iştirak edişine şahit olduğumda, rüyada olmadığımı anladım.
  Düşünsenize. Atatürk Türkiye’sinin Cumhur başkanının ayakta dinlediği bir konuşmada, “1923” yılına menfi milat atıfı yapılıyor, yapılabiliyor, ama, ülkemizde kıyametler kopmuyor.
  Halbuki Nuri kardeşimle tanıştığım elli yıl öncelerde böyle şeyleri kamunun önünde yapmak mümkün değildi.
  Elbette, Kardeşim Tayyip Erdoğa’nın vurguladığı gibi, o, her gerçek Müslüman için hürriyetsiz dönemden, Cumhuru değil, Cumhuriyetçi olduğunu söyleyenleri alabildiğine eleştirme noktasına gelinmesinin kahramanları arasında bulunmakta olan Nuri kardeşim, kendisine verilen saygı plaketini, aynı yolun bütün kahramanları adına alındığından da eminim.
  Onun için o plaketi sanki ben almışım gibi bir kapıldım şahane manzarayı izlerken.
  Nuri kardeşimle birlikte, gelinen bu güzel noktada emeği olan, bütün kendisi olan ve kendisi kalabilen hak kahramanlarına selam olsun.
  Not: Ben, devrim değil, inkılabı ya da deformenin karşılığı olan reformeyi severim. Selamlar

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman