Erdoğan; Merkez Bankasını neden hedefe koydu? Eleştirlerinde haklı mı? Yanlış mı bilgilendiriliyor? Yeni bir maduriyet mi oluşturmanın peşinde?

ziyaretci | Şubat 26, 2015

Mademki faizler yüksek, değiştir Bankası yönetimini işi bitir. her gün eleştiriyorsun?
Erdoğan yeni mağduriyet algısının peşinde mi ki görevden almak yerine kendi bürokratıyla savaşıyor?
Erdoğan faiz konusunda ne kadar haklıdır?
Erdoğan ekonomi kurmayı Yiğit Bulut aracılığıyla yanlış mı ?

This post was submitted by Mervan Osman.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Bankas, bilgilendiriliyor, hedefe, koydu, maduriyet, Merkez, NEDEN, tirlerinde, turman,

Cevabım: “Erdoğan; Merkez Bankasını neden hedefe koydu? Eleştirlerinde haklı mı? Yanlış mı bilgilendiriliyor? Yeni bir maduriyet mi oluşturmanın peşinde?”

 1. ismailkazdal

  Sorularınızın tarzından, bir Tayyip Erdoğan muhalifi, büyük ihtimalle ülkücü niyetler taşıyan bir kişi olduğunuz anlaılmaktadır. Ben kasıt taşıyan nyetlerle soru soranlara pek cevap vermem. Bilirim ki, hele de bu ülkede muhalif olmayı şiddetle düşmanlığa taşıyanlara hiç cevap vermem.
  Ama sende böyle, devlet benim edasıyla bir üst makamdan konuşma tavrı sezmediğim için. cevap veriyorum. Hayır yalnız sana değil, senin gibi olanların tümüne cevap vermeye çelışıyorum.
  Bu luzumlu notu düştükten sonra, geleleim sorunuzun cevabına.
  Önce söylemeleyim ki, ben iktisatçı değilim, iktisat tekniğinden anlamam. İktisadın sadece mantığını, yani felsefesini bir Müslüman olarak bilirim
  Onun için, Kurani kelime olarak Riba olan Faizin, mantık olarak ne anlama geldiğine kısaca deinelim.
  Faiz, yani rüba, bir ekonomik değerin, dışardan hiçbir eylem katılmadan, durup dururken büyümesidir. Bir ekonomik değeri iki faktör oluşturur. Birincisi emek, ikincisi risktir.
  Demek oluyor ki, emek ve risk girmeden bir ekonomik değer durup durduğu yerde büyüyorsa bu büyüme faizdir.
  Bu tarz bir büyüme, ister istemez bir bölüm insanların ellerindeki ekonomik değerleri artırııken, başka bir bölüm insanların ellerindeki ekonomik değerleri eksiltir. Emeğin ve riskin girmediği bir değer büyümesi, haksız kazanç olduğu ve ekonomik sınıflar arasındaki uçurumu açtığı içini bir Müslümanın haram saymaya mecbur olduğu korkunç bir haksızlıktır.
  Onun için bir müslüman ilkesel olarak faize karşı olmalıdır ve Tayyip de bir Müslümandır. Ve faizi sıfıra indirmek, inanan bir insanın olmazsa olmazlarındandır.
  Aynı zamanda, salt ekonomi hayat için de faiz büyük belalardan biridir. Faiz bir yandan birilerinin ekonomik değerlerini başkalarının cebine aktarırken, öbür yandan da enfilasyonu artırır ve bu artı bir toplumun ekonomik değerlerini değersizleştirir.
  Bu konuyu açmak için sayfalarla kitp yazmam gerekir.
  Benim yazılarımdan bu konuda bir kitap derleniyor, öğrenmk isterseniz o kitabı beklersiniz.
  Onun için kısa kesip, Tayip Müslümandır ve titikadında her hangi bir kutsalı siyasi amaçları için kullanana biri değildir. Zaten bu ülke insanlarının büyük bir bölümü onun bu ihlasını bildiğ için onu destekledi ve giderek büyüyerek destekliyor.
  M.B. müdürünü görevden alması, seksen yüz yıl sürmüş olan ulusalcılık paradigmasinin sahiplari tarafından yapılmış beynelmilel anlaşmalar varken mümkün olmuyor.
  Zaten bizim ülkede, siyasetin güçsüzlüğünden kaynaklanan trajikomik vakaları en başında, başbakanın tatdığı bir adamı oradan alamamasıdır. Çünkü atanan makam atayandan bağımsız bir makamdır. O makamlar ki, dünyanın efendilerinden başka hiç kimseye hesap varmezler. Hesabı o makamdaki adamı atamayan siyasiler verirler.Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman