Faşizm

ziyaretci | Haziran 4, 2009

Başbakan Tayyip Erdoğan, geçmişte azınlıklara yaptıklarımızı “faşizan uygulamalar” olarak niteledi ve kıyamet koptu. Geçmişte azınlıklara neler yaptık? Ermeni katliamını konuşmak niye tabu oldu? Rumları neden gönderdik? Devlet, azınlıklar içinde en çok Yahudilere mi anlayış gösterdi? Azınlıklara bu yapılanlar nasıl bir siyasi anlayışın sonucuydu?

This post was submitted by Halis.

Bölüm: Soru-Cevap | Cevabım »
Etiketler:

Cevabım: “Faşizm”

 1. ismailkazdal

  Öncelikle faşizmin ne olduğu konusunda birleşelim. Benim anlayışımda Faşizm, devletin bireylere yaptığı baskı ve dayatmadır. İnsan olana yapılacak en büyük zulüm onun kişilik hakkına tecavüzdür. Azınlıklara yapılan baskı ise bu zülmün yanında hafif kalır. Zaten gücünü yitiren devlet erkleri azınlıklara baskı yapamaz. Kendi faşist erklerinden Daimi baskı görenler kendi ülkelerinin asli bireyleridir ve baskıdan kurtulmak için kaçacakları başka ülkeleri yoktur. Ama azınlığa baskı yapılınca onun gidecek kendi ülkeleri ya da vatanları vardır.
  Biz geçmişte azınlıklara sırf azınlık oldukları için baskı yapmadık. Onları korumanın karşılığında cizye denen vergi aldık. Kendi dinsel ritüellerine hiç müdahale etmedik. Devlete baş kaldırmadıkları sürece onlara dokunmadık. Tam aksine, onlardan yüksek devlet makamlarında faydalandık.
  Ama zayıf düşüp Batıya mağlup olduktan sonra devlet disiplini sağlayamadık. Bundan ötürü de münferit olayları önleyemedik.
  Sadece ulus devlete geçiş yaptıktan sonra arı bir ulus oluşturmak adına bir kaç devlet faşizmine uğramıştır azınlıklar. Bunların en önemlilerinden ikisi, Varlık Vergisi ve altı-yedi Eylül olaylarıdır.
  Ermeni katliamı ise bir savaş trajedyasıdır. Ve çift yönü vardır. Ermeni olmayanlar da katledilmişlerdir. Yani, karşılıklı kital olayı vuku bulmuştur. Kimin önce başlattığı ise teferruattır. Asıl olan, asırlardır teba-ı- sadıkamız olan ve kardeş gibi birlikte yaşadığımız Ermenilerle nasıl olmuş da birbirimize girmiş olduğumuzdur.
  Yahudiler ise, evet her zaman çok imtiyazlı konumdadır. Çünkü para her zaman onlardadır. Ve hep devleti kendilerine borçlu tutmuşlardır. Buna mukabil özel olarak korunmuşlardır.
  Açıktan devlete kafa tutsalardı, onlar da devletin şiddetine maruz kalırlar, kalabilirlerdi.
  Evet. Netice olarak, ulus devlet paranoyası bu istenmeyen acı olaylara sebebiyet vermiştir. Din insanidir ve müsamahakardır. Irk ise bencildir ve de bundan dolayı da zalimdir. Sevgiler ve selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman