Hükümet Merkez Bankasına neden müdahale etmiyor?

ziyaretci | Haziran 2, 2014

Süleyman Yaşar’dan alıntılayarak söylersek; “İktisat yazınında sermayenin getirisine faiz denir. Faizlerin ülke büyüme hızını aşması hâlinde servetin sermaye sahibi lehine çoğaldığı ileri sürülüyor. Peki, bu doğru mu? Doğru. Çünkü 2008 krizinin ardından emek geliriyle geçinenlerin fakirleştiğini, sermaye sahiplerinin daha zenginleştiğini gördük. Hatta nüfusun yüzde 1’ini oluşturan en zenginlerin dünya servetinin yüzde 40’ına sahip olduğunu biliyoruz. Yine Wall Street’i işgal eylemlerinin bu nedenle yapıldığına şahit olduk.”
“Eğer sermayenin getirisi ekonominin büyüme hızından yüksek olursa sermaye sahipleri artan milli gelirden daha çok pay alırlar. Böylece miras bırakılacak servet emek gelirlerine göre daha hızlı çoğalır.”

Bugün, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan’ın faiz kararına tepki gösterdiği Bankası’nın bağımsızlığının esas olduğunu söyledi. Herhangi bir düzenlemenin söz konusu olmadığını ifade eden Arınç, “Müdahale etme niyetinde değiliz” ifadesini kullandı.

İktisat Bilimi karşı çıkıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan karşı çıkıyor? Millet karşı çıkıyor; Tayyip Erdoğan’ı tekrar ve tekrar seçerek yetkilendiriyor. Ama faizler düşmüyor. Büyüme hızından 4-5 kat fazla seyrediyor.

Hükümet de seyrediyor.

Hükümet Merkez Bankasına müdahale ?

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Bankas, dahale, etmiyor, Merkez, NEDEN,

Cevabım: “Hükümet Merkez Bankasına neden müdahale etmiyor?”

 1. ismailkazdal

  BÜTÜN ÜLKELERİN MERKEZ BANKALARI DÜNYANIN MERKEZ BANKASI DİYEBİLECEĞİMİZ GÜÇLÜ SERMAYE BANKLARINA BAĞLIDIR. VE DE HEPSİ KENDİ ÜLKELERİNİN İKTİDARLARINA DEĞİL, ENTERNASYONAL GÜÇLERİN EMRİNDEDİR.
  DÜŞÜNSENİZE, AMERİKAN MERKEZ BANKASI YAHUDİLERİN ELLERİNDE VE AMERİKAN HÜKUMETİNİN HİÇ MÜDAHALE HAKKI OLMAYAN BİR KONUMDADIR.
  Sen bu dünyada özellikle de parasal alanda bağımsız bir ülke mi var sanıyorsun.
  Bağımsızlık öyle kolay bir iş midir sence.
  Artık ülkeler silah gücüyle ülkeleri işgal ederek bağımsızlığını elinden almıyor.
  Arzın ekonomik hayatını kontrol altına alarak ülkelerin siyasi bağımsızlığını yok ediyor.
  Gazetelerin bazılarında T.M.B sının İngiltere’ye bağlı olduğu yazılıp çizilmiştir.
  Aksi olsaydı, merkez bankası bir karada yüzde beş buçuk faiz artırımı yapıp, sonra da yarım puan indirme cürretini gösterebilir miydi? Selamlar.

Cevabım

© 2019 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman