Humeyni Devrimi

ziyaretci | Eylül 24, 2014

İslâmcı bir köşe yazarı, İmam önderliğinde, İran halkının gerçekleştirdiği ihtilâle “ ” diyor. Bu tanımlamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Benzer Sorular

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Devrimi, Humeyni,

Cevabım: “Humeyni Devrimi”

 1. ismailkazdal

  Humeyni daha İran ihtilali yapılmadığı bir dönemde Paristeyken çekilmiş bir Kafa resmini bir renkli Fransız dergisinin kapağında gördüğümde, yüz hatları çok belirgin bu resme uzun uzun bakarak, çok kararlı bir kişilik keşfedip “İşte biat edeceğim bir lider” demiştim kendi kendime.
  İran ihtilali diyorum, çünkü bütün İran halkı her gün milyonlarca olarak şahın askerinin silahları karşına dikiliyor ve istemediği bir iktidarı alaşağı ediyor ve devlete hulul etmiş oluyordu.
  Öyle inanılmaz bir ihtilaldi ki, bizim ülkenin ehli sünnete bağlı İslam nizamı arkasında koşan birçok idealisti arkasına takmıştı.
  Bense, Kaddafi darbesini erken kutsamanın acısı içinde, bir fikir beyan etmeden sonucu bekledim.
  Sonra da, beklediğim müspet sonucu görememem den sonra Yazıp neşrettiğim “Para İmparatorluğu” adlı kitapta, bu ihtilali yapanları tenkit ettim. Tenkidimin esas sebeplerinden bir, Sözde İslam anayasası ilan ettikten sonra, bütün İslam dünyasını kendi milli mezhebi olan Şiiliğe çağırmasıydı. Halbuki ben biat edeceğimi düşündüğüm liderden, bütün dünya Müslümanlarını, “Gelin Kuranda birleşelim” demesini bekliyordum. Yani, bizi kendi ulusal mezhebine değil, Kurana çağırmasını beklemiş ve maalesef hayal kırıklığına uğramıştım.
  İkinci sebep ise, dünyaya “Hiç bir suç kanunu olmadan cezalandırılamaz” yani, eski deyimle, “Hiçbir suç makable teşmil edilmez” ölçüsünü getiren İslam dinine tamamen aykırı olarak, yeni anayasaya göre, eski İran yöneticilerini cezalandırmaya, generalleri idam etmeye kalkışmasıydı.
  Ben bu durumu, bizdeki 12 Eylül Askeri darbesini tetiklediğine, en azından hızlandırdığına inanmaktayım.
  Üçüncü hata ise, Musaddık zamanında devletleştirilen İran petrollerinin ardından ülkeden kovulan BP lün yeniden İran’a dönmesiydi.
  Bahsini ettiğim kitapta daha bir çok gerekçe vardır. Merak edenler o kitabı bulurlarsa bakabilirler.
  Lideri olmayan bir halk devrimi olamayacağına göre, milyonları sokağa dökerek ihtilali başarmış Humeyni elbette bir büyük liderdir. Eğer söylemeye çalıştığım kusurlar olmasaydı o zaman ona inkılapçı diyebilirdim. Ama maalesef devrimci olarak tarihe geçti biat etmeyi düşündüğüm lider. Selamlar.

Cevabım

© 2019 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman