Hürriyet Ömer kim? Siz misiniz? Kendi kendinize soru mu paslıyorsunuz?

ziyaretci | Şubat 16, 2015

sitede sorulan soruların çoğu Hürriyet Ömer adlı kullanıcıya ait kim bu hürriyet ömer, siz , soru mu soruyorsunuz ya da birisine soru mu sorduruyorsunuz

This post was submitted by H. Özgürlük .

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Kendi, kendinize, misiniz, rriyet, yorsunuz,

Cevabım: “Hürriyet Ömer kim? Siz misiniz? Kendi kendinize soru mu paslıyorsunuz?”

 1. ismailkazdal

  Neredeyse, başta İmamı Rabbaninin MEKTUBATI olmak üzere, bütün mektubatların tamamını, yazanların sorup cevap verdiğine inanırdım ve hala da öyle olduğuna inanıyorum.
  Sebebi ise, kendisine soru sorulan kişiye kendinden daha isabetli soruyu kimse soramaz, çünkü bulamaz. Kimse bir başkasının düşünce dünyasını, o dünyada nelerin sorulduğunu ve sorulabileceğini bütünüyle bilemez. Soru sorulacak kişinin iç dünyasını dışarı çıkaracak sorular bütün sorular sorulamadığı için, sorulan kişinin bütün kimliği ortaya çıkmaz,ni böyle olduğu için de, büyük değerin asıl kimlikleri tanımaktan mahrum kalır sıradan insanlar.
  Bin dukuzyüz yetmişli yıllar boyunca yaptığım Çınaraltı sohbetlerinde şu sözü söylediğimi hatırlıyorum: “Bana, mürşit mi mürit mi, öğretici mi yoksa öğrenici daha kıymetlidir gibi bir soru sorarsanız, aralarında bir fark olduğunu söyleyemem. Çünküi, mürit, yani irade eden, ya da talabe, yani, talep eden de bilgi heyecanı taşımadıkça, mürşit ya da öğretici hocaya üst seviyelerde soru soramaz, üst ve değerli sorular sorulamayan öğreticiler de gelişmez ve statikleşir. Kısaca, düşünürü soruların seviyeşi geliştirir. Yani, arz talep meselesi. Talep yüksek olmazsa elbette arz da kaliteli olmaz.
  Bu gerçeği vurguladıktan sonra, Hayır, soruları ben sormuyorum, kimseye de dikte etmiyorum.
  Hürriyet Ömer, benim ilkokula gitmekte olan torunumdur. Babası ise, benim seçilmiş damadım Adem Asma’dır. Soruları hayatı kadar çok sevdiği oğlu adıyla tamamen kendi iradesiyle sormaktadır.
  Elbette yirmi yıldır benimle yaşamakta olan damadım, eğer salak değilse, benim düşünce yapımı en iyi bilen birisi olacaktır. Onun için de sorduğu bütün sorular, benim düşünce ekolümün bütün unsurlarını ortaya dökecek kadar isabetli sorular olmaktadır.
  Bir kere daha, sorularda benim hiçbir katkım yoktur. İleride, çok iyi bir düşünür yazar olacak olan seçilmiş damadımın ressen sorduğu sorulardır.
  Kuranıkerim.org adlı soru cevap sitemde, ki bu sitede 3000 suruya cevap vermiştim, hazırladığım ve de neşrettiğim Meale yapılan haksız eleştirilere verdiği cevapları bulup okursanız, ne demek istediğimi anlarsınız. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman