İdam cezası olmalı mı?

ziyaretci | Şubat 16, 2015

İdam cezası olmalı mı?

This post was submitted by Hürriyet Ömer.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: cezas, olmal,

Cevabım: “İdam cezası olmalı mı?”

 1. ismailkazdal

  Ben Müslümanım ve Kurandaki kısas hükmüne hiç şüphesiz inanan biriyim. Allah Kısasta bizim için hayat olduğunu bildiriyor.
  ve Kısas, öldüren öldürülür, hükmüdür.
  Ama bu hüküm, sadece Allah’ın temiz hukukunun cari olduğu toplumlarda adaletle yerine getirilebilir.
  İslam hukukunda, insanlar yaparlar, o yapılanlara yasa müeyyideleri ihdas edilerek önleme diye bir durum yoktur. Çünkü, İslam, bir suç işlenmeden, o suçun sebeplerini ortadan kaldırır ya da kaldırmaya çalışır, müeyyide koymayı sonraya bırakır.
  Konumuz kısas, kısasın da öldüren öldürülür ilkesi olduğuna göre, öldürme şartlarını kaldırmaya çalışmadan, suçu işleten sebepleri ortadan kaldırmadan böyle bir cezanın uygulanması çok muhataralı olur.
  Bir örnek verecek olursak, bir yakını öldürülmüş kişinin ve kişilerin tatmin edilmesi gerekecektir. Öldürülenin kanının yerde kalmaması gerekmektedir. Böyle bir adalet ancak vakadan hemen sonra uygulanırsa yerine getirilmiş olur.
  Geciktirimiş adalet adalet olmaz. Babası öldürülmüş bir oğulun baba katilini karşısında görmekten hazzetmesi ya da ızdırap duymaması mümkün değildir. Bu durum kan davasını doğurur.İşte yüce Allah, bu sebepten ötürü, katili ölenin varislerinin kararına bırakmaktadır. Yani, kararı maktülün yakınlarının vermesini istemektedir. Yakınlarına da üç seçenek sunmaktadır. Aynen maktulün öldürüldüğü gibi öldürülmesi, ya da bir bedel isteyerek bırakılması, ya da hiçbir talepte bulunulmadan salıverilmesi. Her üç halde de kan davasının yolları kapanmakta, maktülün yakınlarını kinlenmekten kurtarmaktadır.
  Şimdi, yüce, İslam hukukunun kuralları geçerli olmadığına göre, İDAM, yani kısas cezası münasip midir? Bize göre karmaşık bir sorudur bu. Öldüren öldürülmelidir ama, bütün şartlar araştırıldıktan sonra, tahrik unsurlarının var olup olmadığı iyice araştırılarak idam cezası verilebilirse, benim idam cezasına karşı olmam mümkün değidir. Çünkü kısasta hayat vardır. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman