İnsan kendisini nasıl inşa eder? 

ziyaretci | Ocak 12, 2015

İnsan nasıl inşa eder? 

This post was submitted by Hürriyet Ömer.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: kendisini,

Cevabım: “İnsan kendisini nasıl inşa eder? ”

 1. ismailkazdal

  İnsanı kendisi değil, en yakın çevreden başlayarak içinde yaşadığı zamanın ve mekanın şartları inşa eder. İnsan, çevresinde var oan şartların terbiye ettiği bir varlıktır.
  Gerçi, iletişim çağının gelişmişliği sayesinde arz bir zıp zıp kadar küçülmüş ve özellikle de internet aracılığı ile bilgi alışverişinin hudutları kalkarak, neredeyse dünya çapında bilgi entegrasyonu gelişmiş ve ortak bir evrensel örf oluşmuş ve yeryüzü insanları tek tip haline gelmiştir. Elbette artık bireyler kendi çevresinin etkileşimindan uzaklaşmış kendine ait özel kimlik inşa edemiyecek duruma gelmiştir.
  Şayet insanları tek tip haline getiren evrensel ahlakın temeli hakim Batı Medeniyeti asimle etmeseydi. bütün insanlara hak ve hukuk getiren bir medeniyet projesi hakim olsa, entegre olmakta hayır olabilirdi. Ama oportünist ve dolayısı ile de zalim olan Batı medeniyetinde asimle olan insanlığı elbette hayırlı sonuçlar beklemiyor.
  Tabi bundan dolayı Batıyı suçlamıyorumi Kendi medeniyetini tanımaya çalışmadan, o medeniyetin mensubu olduğunu iddia edenlerin hesaba çekilmesi gerektiğine inanıyorum.
  Çünkü Rabbimiz kendini hesaba çeken insan ya da topluluklar üzerine yemin ediyor. Onun başkalarını hesaba çekmeden, biz ne yaptıkta yeryüzünün edilgenleri durumuna düştük diye kendimizi sorgulasai büyük ihtimalle, insanlığı gittiği felaketten geri çevirebilir, Allah’ın nurunu da tmamlamış oluruz. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman