İslâmî Ret

ziyaretci | Ocak 11, 2010

Türkiye’nin 63’üncü vicdani retçisi Enver Aydemir öncekilerden farklı olarak ‘laik bir ülkede askerlik yapmayacağını’ açıkladı, böylece aynı zamanda Türkiye’nin ilk İslami retçisi olarak kayıtlara girdi.

Reddin onlarca çeşidinin olduğu Batı’da, dinî inancı gereği askerlik yapmayacağını söyleyenler uzun zamandır var. Nitekim Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu vicdani reddi temel insani hak olarak kabul ediyor. Bu arada reddin çeşitlerinden bahsederken, İsrail’de sadece Filistin’le savaşmayı reddeden insanların olduğunu da unutmamak gerekiyor. Vicdani retçiler arasında sayılmasalar da Yehova Şahitleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de uzun yıllardır askerlik yapmayı reddediyorlar.

Türkiye’de İslami inancı nedeniyle askerlik yapmayı reddeden ilk kişi Enver Aydemir “TSK Seçkinleri laik değerlere dayanarak dini inançlarına karşı hasmane duygular beslediği için” askerlik yapmayacağını söylemiş.

2007 yılının temmuz ayında evinden polis tarafından alınan Enver Aydemir, Bilecik Jandarma Er Eğitim Tugayı’na gönderiliyor. Zorla askeri üniforma giydirilmeye çalışılıyor. Kendisini ziyarete giden annesi ve eşinden türbanlarını ‘kelebek yapmaları’ (başörtüsü şeklinde bağlamaları) ve pardösülerini çıkarmaları isteniyor. Pardösülerini çıkaramayan kadınlar, Aydemir’in yanına gidemiyorlar. Aydemir bu uygulamadan sonra yaptığı açıklamada “Kararımın ne kadar doğru olduğunu gördüm” diyor.

Aydemir tutuklandıktan sonra Maltepe Askerî Cezaevi’nde fiziki işkence görmüş, falakaya yatırılmış, askerî üniforma giymeyi reddetmesi üzerine iç çamaşırlarıyla soğuk bir hücrede bırakılmış.

Maltepe Askerî Cezaevi’nde yaşadıklarına ilişkin bir başka çarpıcı ayrıntı daha: Dört gün boyunca elleri kelepçeli halde tutulmuş, su verilmemiş, bu nedenle elleri kelepçeli halde, duvardaki sıvanın tozuyla teyemmüm etmek suretiyle namaz kılmış.

Kur’an mü’mini bir insan olarak nasıl değerlendirirsiniz bu İslâmî Ret eylemini?

Bölüm: Soru-Cevap | Cevabım »
Etiketler:

Cevabım: “İslâmî Ret”

  1. ismailkazdal

    Bir ferdi vahit olarak imanının tepkisini gösteren bu kardeşimiz her türlü taktirin çok üzerinde bir yerdedir. Keşke bu ve benzer sivil tepkiler topluca yapılabilse. Mesela, müslümanlar kendilerine baskı yapılan bir ülkede topluca Banka mevduatlarını çekiverse, bir kaç devre vergi vermese, askere gitmese, İslama düşman kurumların ürünlerini almasa ne olur sizce. 28 Şubatın baş rolllerinde yer alam Koç Holding’in mallarına Müslüman halk hafif bir ambargo koyduğunda neler olduğunu hep birlikte gördük.
    Aslında Müslüman dünyanın teröre tevessül etmeden kullanacağı bir çok araç vardır. Bu araçların en başında da gerçekten topluca boykot gelmektedir. Ama gel gör ki, tüketim şehvetine kapılmış sözde Müslümanlar böyle bir mücadeleye giremez. Tüketmekten zevk duyduğu bütün objeleri düşmanları üretiyor çünkü. O da hakketmediği halde düşmanın ürettiği dünya nimetlerini tüketmeye ved böylece de köle olmaya devam ediyor. Sevgi ve selamlar.

Cevabım

© 2019 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman