İslâm’ı tanısalar severler mi?

ziyaretci | Ocak 13, 2015

“İslam bu değil. Gerçek İslam’ı tanımıyorlar. Müslümanları tanımıyorlar. Tanısalar .” diye bir söylem var. Bu söylemin objektif  bir geçerliliği var mı? İslâm’ı tanısalar mi?

This post was submitted by Hürriyet Ömer.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: salar, severler,

Cevabım: “İslâm’ı tanısalar severler mi?”

 1. ismailkazdal

  Ayetlerden birinin mealinde”La ikrahe fiddin” yani, “Bu din kadar berrak ve temiz dşndir ki, onda insanları tiksindiren en küçük bir nokta bile yoktur” buyrulmaktadır. Elbette bu ayeti benim dışımdaki her mütercim ya da mealci, “Dinde zorlama yoktur” şeklinde takdim etmektediler. Bu bahsi diğer.
  Evet. Kuranın vazettiği tertemiz dini herkes sever. Maalesef, Kuran dışında gelişen din anlayışını temsil edenler, iyi örnek olamadıkları için, Müslümanlar dinlerinin misyonerliğini yapmaktan uzak kalmışlardır.
  Dinin aslı Kurandadır. Onu doğru anlayıp hayatlarına uygulayabilirsek, bizim şahıslarmızda temsil edilen İslamı herkes sever.
  Ya da “Emribil maruf, nahiy anil münker” yani, Marufu emredip, münkeri mennetmek, (ayet meali) benim din anlayışım doğru, seninki yanlış demek manasına gelmez. Kime söylersen söyle, insan fıtratına uygunsa kabul görür, şayet fıtrat dışında ise reddedilir anlamına gelir.
  Yani, maruf, insan fıtratının reddetmediği, münker ise reddetiği şeylerdir.
  İslam fıtrat dinidirin manası budur.
  Kuranın mennettiği her şey münker, yasak ettiği herşey de münkerdir.
  Bir örmek verecek llursak eğer, hiçbir insan kumarın doğru olduğuna inanmaz. Ama zaaflar kumar oynatır ama, bizzat oynayan bile kumarı methetmez.
  Evet. Allahım haram ettiklerini yapmayan, emrettiklerini yapan Müslümanlar, İslamın herkes tarafından sevilmesini sağlar. Şu andaki yarım yamalak Müslümanlığımız bile, duyan ve gören insanları müspet anlamda etkilemektedir. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman