İsra Suresi 1. ayet

ziyaretci | Ekim 6, 2010

Hocam; mealinizden İsra 1. ayet;
“Bütün yüceliklerin yücesi olan ALLAH, o kuluna gerçek bilgilerden bir kısmını göstermek için, Mescid-i Haram’dan, çevresi bereketli kılınmış olan Mescid-i Aksa’ya götürdü. Hakikat odur ki, O, herşeyi gören ve bilen ALLAH’tır.”

Yukarıdaki ayetleri nasıl anlamalıyız,
Burada fiziki olarak bir gidiş mi vardır, yoksa Hz. Peygamberin dikkatini İsrailoğulları ile ilgili konulara daha fazla verilmesi mi istenmiştir. Yani burada Yüce Yaratan gerçek bilgilere ulaşmak için dikkatini içinde bulunduğun şartlardan, Mescid-i Aksa’da ve çevresinde neler oluyor onlara yönelt mi diyor?

Benzer Sorular

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: suresi,

Cevabım: “İsra Suresi 1. ayet”

 1. ismailkazdal

  Kuran ayetlerinin çok büyük bir bölümü sembolizmin şaheseridir. Şiir edebiyatı sembolizmle doruklara ulaşır ve de ulaşmıştır. Mescid-i Haram da, Mescid-i Aksa da, sembolik deyimlerdendir. Haram yakını, Aksa da uzağı ifade eder. Bilgisiz, yani sorgulamadan yaşayan kimselere Allah’ın mennettiği fiiller çok yakındır. Bu haram fiillerden uzaklaşmak için gerekli bilgilere ulaşmak da çok zor olduğu için, çok uzaklarda gibidir. Yani, haram hemen yanı başında, helal de iradi olarak çok uzaklarda ve dolayısı ile de ulaşılması zor bir noktadadır.
  Vahiy, mutlak doğru ve faydalı bilgi olarak da tarif edilebilir. Mutlak bilgiye ulaşabilmek de çok büyük bir algılama kapasitesi gerektirir.
  Cibril Emin, mutlak ve hiç bozulmamış bilgi demektir. Ona ancak zihni çok açık ve berrak insanlar ulaşır. Mutlak doğru olan Bilgi, aynı zamanda yükseklikle ifade edilir. En yüksek derece, bilginin ta kendisidir. Onun için, ona ulaşmak isteyenler de yükselmek, yani İSRA etmek mecburiyetindedir. Bilgiye ulaştıracak zihin merhalelerini yükseltmedikce mutlak bilgi, yani, Cibril Emin insana yaklaşmaz. O, kendine ulaşmak için cehdeden insana iner ve buluşur ancak.
  Resul de, insanların ulaşabileceği en yüksek bilgilenme noktasına yükselmiş ve Levh-i- Mahfuzdan gerçek bilgileri alacak noktaya ulaşmış ve o bilgileri, yani, ayetleri İnsan idrakine indirmiştir.
  Yani, İsra, düşünme kaabiliyetlerini en yüksek noktaya taşımaktır ve Allah Resulü de bunu yapmıştır. Çok yükseklerde ve uzaklarda olan Mutlak bilgiyi, alçaklarda yaşamakta olan insanlara indirmiştir. Allah ondan razı olsun.
  NOT: Bu mesele kainat çapında bir kapsam içermektedir. Bir internet sayfasında anlatılamaz. Kütübhaneler dolusu kitab yazılmalıdır, böyle muazzam bir konuyu ihata edebilmek için. Selam ve sevgiler.

Cevabım

© 2019 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman