İzafiyet

ziyaretci | Ekim 27, 2014

Neden her şey izafi? Olmaması gereken zamanda bile. İzafiyet hakkındaki hakikat nedir?

This post was submitted by Hürriyet Ömer.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: zafiyet,

Cevabım: “İzafiyet”

 1. ismailkazdal

  İzafiyet yoklukla varlık arasında bir durumdur. Ya da olabilir de, olmayabilir d anlayışıdır. O kadar ki, maddi varlığın varlığı ve yokluğu bile tartışılmaktadır. Her şeyin, her varlığın bir yansıma, ya da gölgeden başka bir şey olmaması haline izafi denmektedir.
  Bizce maddi varlığın bile varla yok arasında olması, her sosyal ve siyasal kurallar manzumesini de izafi, olabilir de olmayabilir , lazımdır ya da değildir noktasına taşımakta ve biz insanları doğru kurallardan tamamen uzaklaştırmakta, kaosa ve anarşiye sürüklemektedir.
  Bize göre değil maddi varlığın gerçek olması, sosyal olaylar bile deneme yanılma yoluyla kaziye haline gelmekte ve insana en lazım olan hukuk nizamını doğurmaktadır.
  Fizikçi izafiyetçilerin babası olan Aynştayn, varlığı var eden saiklerin en sonuna kadar gitmiş, daha ötesi hakkında sorular soranlara, “benim vardığım fiziğin en son noktasından sonraya siz ALLah diyebilirsiniz” cevabını vermiştir. Çünkü, izafi olmayan Fiziğin bittiği noktadan onu var eden bir mutlak baki olan güç , yani müessir vardır.
  Alimlerden birisi, “Allah o kadar zahirdir ki, zuhurunun şiddetinden gaiptir” demiş ve doğru demiştir. Geceleri gördüğümüz parlak yıldızlar güneşin şiddetli ışığı altında bize görünmez olur. Ama bu yok anlamına gelmez. Fena halde vardır ve varlıklar gerçektir. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman