Kur’an bize ne söylemeye çalışıyor?

ziyaretci | Şubat 16, 2015

Allah insana kendi ruhundan üfler (Hicr:29; Sad:72; Secde:9);

Allah Meryem’e kendi ruhundan üflemiştir (Enbiya:91)

Allah her insan için ruhundan üflüyor. Aynı temsilî ifade Hz. Meryem’in hamile kalması ile ilgili olarak da kullanılıyor. Kur’an bize ne söylemeye çalışıyor?

This post was submitted by Hürriyet Ömer.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: ylemeye,

Cevabım: “Kur’an bize ne söylemeye çalışıyor?”

 1. ismailkazdal

  Ruh üflenmenin hikmetini neredeyse yarım asırdır açıklamak ve herkesin anlayabileceği bir ifadeye kavuşturmak istedim.
  Yukarıda, gösterdiğin ayetlerlerdeki, ruh kelimesinin anlaşılması için, ruhun eşittir insan anlamına geldiğini kabul etmek lazım. Ruh, hayvanlıktan çok yukarda bir yerde olan insan demektir.
  Meninin içindeki nutfeden yaratılıp, sonra can verilip, sonra biçimlenip sonra da ruh üflenme etabına gelinceye kadarki devrelerde, insan fizikli yarartık hayvanlara eş bir noktadadır. Ruh üflendikten sonra insan boyutuna sıçramakta ve artık irade sahibi olduğu için, sorumlu hayata geçmektedir insan.
  Hamile olduktan üç, üçbuçuk ay sonra, rahimdeki bebek kendi dışındaki alanla münasebet kurmaya başlar, akilbaliğ olma yaşına doğru yol alır. Kimi de sadece fizikbaliğ kalarak ömrünü bitirir. Yani, akilbaliğ hale gelene kadar topladığı ham bilgiler bilinç haline gelmeden yaşanır ve bu tip yaşayana da Kuran cin demektedir.
  Elbette Meryem”in rahmine Ruh, yani insan katılmıştır. Hem de öyle bir insan ki, insanların en üst kadamesinden olan Resul sıfatlı insan.
  Evet yukarıda kaydedilmiş ayetlerde geçen ruh, insan anlamına gelmektedir. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman