Maden ocakları ile Avrupa da baş edememiş

ziyaretci | Mayıs 24, 2014

“Şu anda ’nın birçok ülkesinde, yer altı madenciliği ekonomik olarak sürdürülebilir olmadığı için terk edilmiş durumda.
Şu anda Brüksel’de yaşayan Kayahan Uygur’un Akşam Gazetesi için hazırladığı habere göre, 7 nükleer santralin bulunduğu Belçika’da tüm kömür ocaklarının kapısına 1981 yılında kilit vurulmuş. Belçika, 1956 yılında yaşanan ve 262 madencinin ölümüyle sonuçlanan kazadan sonra “çözümü” madenlerde çalıştırmak üzere 1962 yılında Türkler’i getirmekte bulmuş. Bu insanlık dışı ve kolaycı uygulama bile sadece 20 yıl işe yaramış ve sonunda bu ülkede madencilik bitmiş. 19 nükleer santralin bulunduğu Fransa’da ise 1983 yılında kapatılmış. Şimdi bu müzeye dönüşmüş durumda. Ziyarete açılan müzeler her yıl yüzlerce turist tarafından geziliyor.
Nükleer enerjinin yaygın olduğu Almanya’da, kömürün yüzeyden kepçelerle toplandığı açık ocaklar dışında sadece iki küçük ocak var, onlar da kuyu ve galeri şeklinde değiller. Ayrıca Almanya da 2018’e kadar madenleri kademeli olarak kapatma kararı almış durumda. Alman Hükümeti madenler için yılda 2,5 milyar euro harcayarak sübvanse etmeye devam etmek yerine mevcut sübvansiyonları madenlerin kapatılmasının ardından işçilerinin tazminatlarına ve çevre temizliğine harcamayı planlıyor.” (Gülay Götürk, 24.05.2014, Bugün Gazetesi)

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Avrupa, edememi, Maden, ocaklar,

Cevabım: “Maden ocakları ile Avrupa da baş edememiş”

 1. ismailkazdal

  TÜRKİYE’yi sanayi devrimini 17. asırda başlatmış Avrupa ülkeleriyle kıyas etmek ancak boğaz sırtlarında yaşayan zadeganların işi olabilir.
  Asırlar boyu fiziksiz metafizik yapan, dolayısı ile de kaçınılmaz olarak kendine hayali bir mistik hayat kuran bizim gibi maddi açıdan zayıf kalmış ülkelere artk nükleer enerji kullanma hakkı bile verilmiyor güçlü ülkeler eliyle.
  GEZİ İHTİLAL KALKIŞMASININ sözcülerinin isteklerini dile getiren entel beyannamede, bir çok iktisadi teşebbüsünün yapılmamasını istemesinin yanında, nüklear santralın da yapılmamasını talep etme hainliğini de hatırlayın.
  Şimdi durum buyken, neden kömür madenleri çalıştırılıyor sorusu bile bana göre abes bir sorudur.
  Ayakta kalmak için enerjiye ihtiyaç vardır ve bize en kolay gelen bütün enerji kaynaklarından faydalanmak şarttır.
  Ya da ekonomik olarak güçlü bir ülke haline gelme hayalini terketmek gerekmektedir. Edilgen bir toplum olmaya devem etme kararı vermek lazımdır. Buna razı ise toplum,Tayyp Erdoğan’a oy vermez ve iktidarı beyaz Türklere bırakır, onlar da asılardır yaptıkları gibi, dünya güçlerinin isteklerini yerine getirerek toplumumuzu yeniden edilgen hale irca ettirir. Selamlar.

Cevabım

© 2019 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman