Michelangelo’nun Musa heykeli nerde?

ziyaretci | Kasım 21, 2010

Dücane Cündioğlu’ndan yeni şeyler öğreniyoruz. Artık Ada’ya da yerleşmiş. Bundan böyle kendisinden Batı sanatı, Batı resmi resmi hakkında daha oylumlu yazılar beklemek hakkımızdır.
Cündioğlu nev-i şahsına münhasır katkılarda bulunuyor yazın yaşamımıza. Gerçekten ilginç katkılar bunlar. Kimsenin bilmediği, bilemeyeceği, bilse de fark edemeyeceği uzman katkıları bunlar. Özellikle köşe yazarlarımızın bilgi hatalarını düzeltiyor. Bugünkü küçük katkısı ise şöyle:
“Mehmet Barlas dünkü yazısında ’nun Musa heykelini “Vatikan’daki San Pietro Kilisesi’nde gördüğünü” yazmış. Bu mümkün değil, çünkü bu heykel Vatikan’daki San Pietro Kilisesi’nde değil, Vincoli’deki San Pietro Kilisesi’ndedir. Vatikan’da olansa sanatçının Musa değil, Pieta heykelidir.”

İzliyor musunuz kendisini. Yazın yaşamımızda nasıl bir yer edindi?

This post was submitted by Özgün.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: heykeli, Michelangelo, nerde,

Cevabım: “Michelangelo’nun Musa heykeli nerde?”

  1. ismailkazdal

    Bir zamanlar, Üsküdar da çifte tabancalı bir ulusçu militanlıktan, bugünkü düşünce adamlığına ulaşmak gibi muazzam bir işi başarmış biri için hayranlıktan başka bir his duyamam. Arapça dahil, dört yabancı dil öğrenen bu kardeşimizin, felsefe kitaplarını aslından okuyarak, çağın filozofu olmasını taktir etmek, benim gibi düşünmeye aşık insanların borcudur.
    Bu azmi onu beynelmilel aristokrasiye ve filozofiye taşımıştır. Ve bu vasfını da mükemmel kullanmaktadır.
    Elbette ki, merak konularımız bakımından birbirimizden ayrı noktalardayız. Ama, düşünceye saygı noktasında aynıyız. Düşünmeye o da aşıktır, ben de. O, filozofi çizgi çerçevesinde düşünür, bense nebevi. Onun düşünerek vardığı sonuçlardan sorumluluğu yoktur, benim ise bütün düşünce ürünlerimden sorumluluğum var. O ilm-i-leduna ve maneviyata, dolayısı ile de metafiziğe ve mistisizme varmıştır, bense şeriatın katı kuralları içinde yüzmeye çalışmaktayım.Ama ne gam. Şen olsun düşünce kardeşliği. Selam olsun bu iki ayrı aristokratizm kardeşliğine. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman