Minicik kuşlar koca bir orduyu yeniyor

ziyaretci | Aralık 7, 2013

Habeşistan Krallığı’nın Yemen Valisi Ebrehe, 570 yıllarında San’a şehrinde, muhteşem bir kilise yaptırmıştı. Maksadı, Kâbe’ye giden Arapları oraya çevirmekti. Bu duruma tepki gösteren bir adam da, gecenin birinde kiliseye girip içine pislemişti. Bu hakarete çok öfkelenen Ebrehe, gidip Kâbe’yi yıkmaya karar verdi. Ebrehe altmışbin askerle, çok güvendiği öncü fil Mahmut ve daha başka fillerle Mekke’ye doğru yola çıktı. Bir grup asker önden giderek Mekkelilerin mallarını yağmaladılar. Askerlerin el koyduğu mallar arasında Peygamber (s.a.v.)’in dedesi ve Mekke’nin lideri Abdülmuttalib’in 200 devesi de vardı.

Abdülmuttalip, gidip Ebrehe’yle görüştü, develerinin geri verilmesini istedi. Ebrehe dedi ki:

– Benden develerini istiyorsun da, Kâbe’den hiç söz etmiyorsun. Halbuki ben onu yıkmaya geldim.
Abduülmuttalip ise ona şöyle dedi:
– Ben develerin sahibiyim. Kâbe’nin de onu koruyacak sahibi vardır!

Bu görüşme sonunda develer geri verildi. Mekke halkı bu güçlü orduyla savaşamayacağı için, anlaşma gereği dağlara çekilip neticeyi beklemeye başladı.

Ebrehe ordusu büyük fil Mahmud’u önden sürerek Mekke sınırına dayandı. Kâbe’yi halatla bağlayıp fillerle çekerek yıkmak istiyorlardı. Bu sırada Ebrehe’nin yol kılavuzlarından Nüfeyl b. Habib, koca filin kulağından tutarak şöyle bir şey söyledi, sonra da koşarak dağa çıktı:

– Ey Mahmud çök! Sakın ileri gitme, sağ salim geriye dön!

Mekke’ye girişte büyük fil Mahmut direndi, zorlanınca yere yattı. Onu bir türlü Kâbe yönüne yürütemediler. O anda sürü halinde ebabil kuşları ortaya çıktı. Her birinin ağzında ve ayaklarında nohut gibi birer taş vardı. Bu taşları ordu üzerine mermi gibi boşalttılar. Kime rastlarsa delip geçiyordu. Askerlerin çoğu öldü; ‘Fil Ordusu’ dağılarak Yemen’e döndü. Ebrehe de dönüşte öldü. kuşlar, bir anda koca yere sermişti.
Allah’ın, Kâbe’yi bu şaşırtıcı koruma yöntemi hakkında yorumda bulunmak ister misiniz? “Rabbim isterse, sular büklüm büklüm burulur”; minicik kuşlar da koca bir orduyu yener mi?

This post was submitted by Hürriyet Ömer.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Minicik, orduyu, yeniyor,

Cevabım: “Minicik kuşlar koca bir orduyu yeniyor”

 1. ismailkazdal

  Bize göre Habeş Komutanı Ebrehe’nin, Kabeyi yıkmak için gelişinin tek sebebi, her biri bir Arap kabilesinin sembolü olan putları yıkmaktır. Çünkü bu putlar (Lat, Menat gibi) Mekke’yi emin hale getiriyor ve ticaret yollarının en büyük dağıtım merkezi yapıyordu. Neden, Kabe’de unsuriyetçiği çok ileri derecede olan her Arap kabilesinin sembolü putlar Mekke’yi bugünkü İsviçre haline sokmuştu. Hiçbir Arap kabilesi kendi şehri olarak görüyor, bu sayede Mekke ticaret bakımından emin belde haline gelmiştir. Baharat ve ipek Mekedeki Ukaz panayırında toplanıyor ve oradan da Afrika’ya ve Avrupa’ya dağılıyordu.
  İşte Ebrehe ticaret bakımından emin hale getiren putları bunun için kırmak istemişti. Çünkü Ticaret bakımından emin belde olan Mekke’nin bu yapısını kırmadan Habeşistan’ı ticaret merkezi yapmayı başaramayacağını biliyordu.
  Geri kalan hikaye olmuş mudur olmamış mıdır ben bilmiyorum. Ama, şark dünyasında tarihin masallar ve efsaneler dizisi olduğunu düşünüyorum. Abdümuttalip hikayesi doğu olabilir. Gerçekten Kabeyi yıkmak gelmiş Ebrehe ona mallarını iade edebilir. Hatta Kabe’nin koruyucu olmadığını söylemiş olabilir.
  Ama Mekke’yi Ebrehenin elinden kurtaran Ebabil kuşları olayını fevkalade bir olay haline getirmenin benim inancımda yeri yoktur.
  Olağan bir tabiat olayıdır. Ebrehe ordusu büyük bir ihtimalle kuşlar tarafından taşınan büyük ihtimalle Taun mikrobu yoluyla telef olmuştur. Tarihi rivayetlerde, Ebrehe ülkesine dönememiştir. Çünkü neredeyse bütün iç uzuvları dışarı dökülmüştür.
  Unutmayalım ki, Taun ve Kolera gibi bazı yayılmacı mikroplar binli yılların başlarında 120 milyonluk Avrupa nüfusunu 55 milyona indirmiştir. Ebrehe ordusunun sayısı ne ki?
  Elbette her şey Allah’ın planı dairesinde olur. Burada da öyle olmuştur ve ilaride gelecek son nebi ve Resul Hazreti Muhammed’in ülkesini şgalden korumuştur. Bu durum, ilahi bir tevafuktur. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman