Musa’nın Duası ve Eylemi

ziyaretci | Nisan 19, 2014

Yunus88: Ve Musa: “Ey Rabbim!” dedi, “gerçek şu ki, Sen Firavun ve onun seçkinler çevresine dünya hayatında görkem ve zenginlik verdin; öyle ki, bunun sonucu olarak onlar da, ey Rabbim, (başkalarını) Senin yolundan çeviriyorlar! Ey Rabbimiz, öyleyse artık onların zenginliklerini silip yok et, (ve böylece) kalplerini katılaştır; çünkü çetin azabı görmedikçe inanmayacaklar!”
Âyette geçen Musa’nın duasını nasıl anlıyorsunuz? Musa bu duasını nasıl eyleme dönüştürdü?

This post was submitted by Hürriyet Ömer.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Eylemi,

Cevabım: “Musa’nın Duası ve Eylemi”

 1. ismailkazdal

  “Musa, kendi kendine şöyle düşünüyordu: “Ey Rabb’im! Firavun ve yakın adamlarına, sana azgınlık etmeleri, hakka talip olanları bundan engellemeleri için mi bu kadar zenginlik ve güç verdin? Rabb’imiz! Onlara güç veren servetlerini ellerinden al! Kalplerini de gerçeklere kapa ki, azapla karşı karşıya gelinceye kadar gerçeklere iman edemesinler.”(88)
  “Bu isteğe karşılık Allah, “Bilin ki, siz dosdoğru yolda yürüdükçe, aldatıcıların yollarına sapmadıkça, istekleriniz yerine gelecektir.” buyurdu.(89)
  Bahsini ettiğin ayetin benim mealimdedeki şekli yukarıdadır.
  Ne tarafından bakarsak bakalım bu ayet mealine, zenginliğin zalimleştirdiği tiplerden bahsediyor cenabı Hak. Bu ayette bizzat zenginliği telin eden bir mana bulunmuyor. Çünkü başka ayetlerde, imanın her zaafı yeneceğinden bahsediliyor. İman o şeydir ki, zenginlik gibi kötüye teşvik eden bir olguyu bile kendi emri altına alır.
  Fukaralık da tıpkı zenginlik gibi kötülüğe teşvik eder.
  İman bu şartı bile faydaya çeviren kararlar mecmuasıdır.
  Zenginliğin iki kriteri vardır. Allah’ın meşru saydığı hudutlarda edinilecek, ve yine Allah’ın sarf edilmesini istediği yerlerde ve alanlarda sarf edilecek.
  Böyle zenginlikler tebcil edilesi bir olgudur. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman