Müslüman olmayan iyi insanlar

ziyaretci | Ağustos 16, 2010

Sevgili İsmail hocam;
Müslüman olmayıpta yaşayış tarzıyla müslümandaki olması gereken iyiliği kendinde barındıran,haram yemeyen alın teri kazanıp onunla karnını doyuran , karısına çocuğuna iyi bakan , zinadan kaçınmış bir müslüman başka dine mensup bir kişinin hali ne olabilir sadece yorumunuzu bilmek istiyorum Yine bu insanın hakedeceği yer Allah’ın taktiridir.
Bu adam şöyle olsun birde islamı tam olarak bilemesin haberdar olmasın.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: insanlar, olmayan,

Cevabım: “Müslüman olmayan iyi insanlar”

  1. ismailkazdal

    “Doğrusu o ki, Allah’a şirksiz bir biçimde inanan, ahiret ve hesap gününün varlığına iman eden, ve Allah’ın öğütleyip yapılmasından razı olduğunu bildirdiği doğru ve faydalı işleri yapan Yahudilerin, Hıristiyanların ve Sabiinden kimselerin Allah katında mutlaka mükâfatları vardır. Bunlar için ne bir korku, ne de bir üzüntü vardır.”(Bakara:62)
    Yukarıdaki ayet herşeyi apaçık bir biçimde ortaya seriyor. Ayette Resulden, yani kitaptan, dolayısı ile de dinden, dinin hukukundan bahsedilmiyor. Sadece tevhid ehli tarifini yapıyor. Tanımlaması yapılan tevhid ehli, ümmet bağlamındaki bireylerdir. İnsanın en üstün vasfı ümmet olmaktır. Neye inanacaktır ve ne yapacaktır tevhid ehli? Şirksiz bir yaratıcıya inanacaktır, o yaratıcının öldükten sonra tekrar dirilteceğine ve hesaba çekeceğine iman edecektir, elbette hesab gününde berat etmek için, senin saydığın güzel işleri yapacaktır. Yani, bu üç kurala inanan ve gereğini yerine getiren her kişi muvahiddir, onlar eziyet görmeyecekler, aksine mükafata ulaşacaklardır. Sabiin, ya da Hiristiyan veya Musevi de olsalar, bu üç kurala inanıyorlarsa, tevhid ehlidirler.
    Zaten, şu çağımızda ve hatta neredeyse bütün çağlarda din, yani Kuran ahlakının Hakka dayalı hukuku yoktu, onun yerine güçlülerin hukuku vardı ve o hukuk içinde yaşıyan muvahitler vardı ve her şeye rağmen varlıklarını sürdüreceklerdir. Selam ve sevgiler.

Cevabım

© 2019 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman