müşrikleri öldürmek

ziyaretci | Ocak 3, 2010

“Şu haram aylar bir çıktı mı artık o müşrikleri nerede bulursanız öldürün, yakalayın, hapsedin ve bütün geçit başlarını tutun. Eğer tevbe ederler ve namaz kılıp zekatı verirlerse onları serbest bırakın. Muhakkak ki, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Tevbe: 5)

Allah’ın emri bu kadar açıkken Türkiye ve dünyadaki Müslümanlık iddiasında bulunan insanların durumunu nasıl açıklarsınız?

This post was submitted by Hamza.

Bölüm: Soru-Cevap | Cevabım »
Etiketler: rikleri,

Cevabım: “müşrikleri öldürmek”

  1. ismailkazdal

    “Yalnız anlaşma hükümlerinin tam olarak yerine getiren ve hiç kimseyi aleyhinize desteklemeyen kimselerle, anlaşma müddeti bitinceye kadar yaptığınız anlaşmaya uyun. Çünkü Allah, azabından korkarak akitlerini yerine getiren muttaki kullarını sever. Haram aydan çıktığınızda, o müşriklerden anlaşmalarını bozanları nerede bulursanız öldürün, yahut yakalayıp hapsedin, bütün dikkatinizle ne yaptıkların izleyip gözleyin. Eğer tövbe eder, doğru yola davet için zekât verip insanları selâmet dini islâma davet edeceğine söz verenleri, rahat bırakın. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, çünkü merhametlidir.” (Tevbe:4-5)
    Verdiğiniz mealin yanlış olduğunu görüyorsunuz. Şimde benim mealimden aldığım sorunla ilgili meale bir daha bak ve nesine itiraz ettiğini bir kere daha soru haline getir. Gördüğün gibi, “Müşrikleri bulduğun yerde öldür” değil, “anlaşmalarını bozan müşrikleri öldürün” diyor ayet. Yani İslam devletiyle savaşmış ve bir takım anlaşmalar yapmış başka bir devlet anlaşmalarını bozuyor, yeniden savaştan önceki gibi İslam toplumunun hukuk düzenine saldırıyor, yani bozgunculuk yapıyor, İslam toplumunun içini karıştırıyor, işte bunlar ya savaş açarak öldürülüyor, yahut ahdini bozan bireyler yakalanarak hapsediliyor, ya da tevbe ederlerse rahat bırakılıyor ve tövbelerini bozup bozmadığı takib ediliyor, ayete göre. Bu durum bir ülkenin öbür ülke tarafından tecavüze uğradığında başvurulacak tedbirlerdendendir. Tekrar edelim ki müşrik oldukları için değil, savaştıkları için cezalandırmaktan bahsediyor ayet ve yine de hemen değil, söz aldıktan sonra yeniden kargaşa çıkardığı zaman öldürme ruhsatı veriyor ayet. Ama bu cezayı ancak devlet olmuş topluluklar verebilir, ferdi bir görev değildir.Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman