Nuh Peygamberin Yaşı

ziyaretci | Ocak 23, 2015

Sn. Kazdal merhaba. Ankebut suresinin 14.ayetinde geçen ifadeye göre Nuh peygamber 50’si eksik 1000 yıl kavminin içinde kalmış. Kitabı Mukaddes’te de Nuh için 950 yıl yaşadı, deniyor. Kimileri, eskiden insan ömrü çok uzundu, şeklinde durumu kurtarmaya yönelik şeyler söyleselerde bilimsel veriler bunun tam tersini gösteriyor. Bilimsel veriler, geçmişte insanların bırakın 1000 yaşlarına kadar yaşamalarını, şimdiki ömürlerinden bile daha az ömürleri olduğunu gösteriyor. Size sorum, durum bu iken, Kur’an’daki bu 50’si eksik 1000 yıl ifadesi ne anlama gelmektedir? Görüşünüzü paylaşabilir misiniz?

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Peygamberin,

Cevabım: “Nuh Peygamberin Yaşı”

  1. ismailkazdal

    Hz.Nuh insanların ikinci atası sayılır. Aslında, Ziraat döneminin artı değerlerini, su yolarını kullanmak anlamına gelen gemi yapmayla ticaretini yapma yolunu açtığı ve büyük devletlerin ortaya çıkmasına sebep olduğu için önder olmuştur.
    Ve bu önderliğin ilkelerininin 950 yıl devam etmesinden sonra bozulmalar başlamış ve ticaretin artı değerlerini ele geçirmiş bazerganların kurduğu, mesela Keldaniler, Sümerler ve daha başka güce dayalı büyük ve elbette ceberrup devletler ortaya çıkmıştır. Yanii kısaca Hz. Nuhun kurduğu adil sistemin ömrüdür 950 yıl. Kendi yaşının kaç olduğuna dair bir bilgi sahibi değilim.
    Şu sıralarda basılmakta olan “Devlet Medeniyet ve Siyaset” adlı yazdığım kitapta bu hikaye de yerini almıştır. Yakında piyasaya çıkacak bu eseri bekleyin. Selamlar.

Cevabım

© 2019 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman