Sayın Cumhurbaşkanı neden faiz faiz diye çırpınıyor?

ziyaretci | Şubat 26, 2015

Sayın Cumhurbaşkanı faiz faiz diye çırpınıyor?

This post was submitted by Hürriyet Ömer.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Cumhurba, NEDEN,

Cevabım: “Sayın Cumhurbaşkanı neden faiz faiz diye çırpınıyor?”

 1. ismailkazdal

  Daha önce bu konuda sorulan bir soruya cevap vermiş ve kısaca faizin ne olduğunu kendi cümlelerimle anlatmış, ama teferruata girmemiştim.
  Şimdi konuyu biraz daha açmaya çalışalım. Ne söylemiştik önceki cevapta. Faiz. birilerinin maliklerini başka birilerinin cebine ya da kasasaına aktarmaktır..
  Buna pratikten bir örnek verelim.
  Ekonomik olarak alt düzeyde olan biri, yemeyerek içmeyerek artırdığı bir kaç kuruşu bankaya yatırıyor. Bu tiplere küçük mevduat sahibi denmktedir. Sayısık küçük mevduat sahiplerin bankada toplanan milyarlarca mevduatları kime aktarılıyor? Elbette teminat gösterebilen kodamlara aktarılmış oluyor ve böylece zenginler elini fakirlerin cebine sokmuş oluyor. Kendisi daha zengin olurkeni fakiri daha da fakirleştiriyor.
  Şimdi diyeceksiniz ki, ama küçük mevduat sahipları yatırdığı paradan faiz almakta ve gelirini artırmakta.
  Bu en korkunç bir tuzak anlatımdır. Önceki cevapta faizin eldeki ekonomik değerin durup durduğu yerde, varlığı meydana getiren emek ve riske girmeden değer olarak büyümesidir.
  Yani, bankaya yüzde elli faizle yüz lira yatırmışsın. Bir sene sonra yüz elli lira alacaksın.
  Ama, alacağın elli lira faiz, onu kullnanan kodamanlar her ne üretiyorsa, malını yüzde elli daha fazla bir maliyetle elde etmiş olacaktır, öyle değil mi? Peki bu durumda banka kradisiyle mal üreten ne yapacaktır? Elbette, en az ödediği yüzde elli faizi maliyete yükleyecek, böylece faizsiz olarak bir liraya mal ettiği malı, bir lira elli kuruşa piyasaya verecektir. Tabi toptan perakende aşamalarından geçerken büyüyen mal raicini hesaplamak mümkün değildir.
  Beki bir liralık bir malı birbuçuk liraya kim satacak? Elbette elli lira fazla aldığına inanan küçük mevduat sahiplari.
  Bu durum enfilasyonu körüklemek anllamına gelir. Mevduat sahibi bırak faiz almayı, yatırdığı asıl paranın değerini dahi yakalayamayacaktır. Faize sebep olacak, ama küçük birikimlerini faize yatıran küçük para sahipleri, aldığı faiz bölümü kullandığı malların karşısında değer kaybedecek ve giderek birikimini yok etmiş olacaktır. Dediğim gibi, ben konomist değilim. Sadece çevresinde olanların dikkatli takipçisiyim.
  Ve bu anlattıklarımın yakın şahidiyim.
  Kısaca faiz fakiririn birikimlerin zenginin kasalarına aktaran ve onları ceberrut birer zalim yapan bir kurumdur.
  Boşuna Allah, mealen, “Faiz (riba) alan veren, alana verene aracı olan Allahla savaşa kalkışmış biridir” buyurmamıştır. Bu konuyu Müslüman iktisatçılar ciddiyetle ele almalı ve çağın gereklerini bilerek yeniden bir literatür oluşturmalıdır. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman