Sema zikrullah mıdır?

ziyaretci | Aralık 20, 2014

Sema mıdır?

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: zikrullah,

Cevabım: “Sema zikrullah mıdır?”

 1. ismailkazdal

  Bu sorunun doğru cevabını bulmak için, önce ZİKRin ne demek olduğunu anlayıp açıklamak gerek. Herkesin de bildiği gibi, Kuranın bir adı da ZİKİR dir. Öyleyse,Kuran nedir sorusu çıkar ortaya. Kuran, yani okunması gereken bir kitaptır. Okunacak olanlar nedir? Elbette Allah’ın var ettiği herşeyin tabiatı, yani, sünnetullah yasalarıdır. Kuran bu yasaların tarifnamesi olduğına göre, tarifnameyi okumaktır. İşte ZİKİR de zaten, Alla2n emir ve nehiylerini, gecenin üçte birinde, yarısında, ya da üçte ikisinde ütalaa etmek, anlamaya çalışmaktır. Eğer böyleyse, o zaman semah nedir sorusunun cevabını vermek kolaydır.
  Tevrat ayetlerinden birinde, “Onlar tef çalarak, raksederek Rablerine şükrederler” derken, bir öbüründe, “Onlar, borazan öttürerek ve raksederek Rablerine dua ederler” şeklinde ibareler vardır.
  Allah’ın Resulu raksetmedi, Ebu Bekir raksetmedi, Ömer raksetmedi. Eğer raksda Allah’ın rızası olsaydı, o zaman böyle bir rızayı kazanmak için Resulu raksedderken görürdük, ve bu hal de sünnet olduğuna ve olacağına göre, bütün bütün ehlisünnet Müslümanları raksederdi.
  Fazla şeyler söylemek istemiyorum.
  Sadece İmam Rabbani’nin “Yaptığım ibadetlerden ötürü kalbime her hangi bir zevk duygusu girmesinden Allah’a sığınırım” sözünü nakledip, sözi bitiririm. Semahta zevk olmadığını söyleyebilenlere de söyleyeceğim hiçbir şey yokur. Selamlar.

Cevabım

© 2019 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman