Terörizmin kaynağı “Radikal İslam” mı?

ziyaretci | Ekim 1, 2014

Terörizmin kaynağı “ İslam” mı?

This post was submitted by Hürriyet Ömer.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: kayna, Radikal, rizmin,

Cevabım: “Terörizmin kaynağı “Radikal İslam” mı?”

 1. ismailkazdal

  Az iman çok iman diye bir durum yoktur. İman karardır. Karar da irade doğurur.
  Bu işli yapmayacağım, yahut şu işi yapacağım kararını verdikten sonra, bu kararın azı çoğu, radikali, fundamentali olmaz, olamaz. Ben kumar oynamayacak, içki içmeyecek ve zina yapmayacağım kararı verdikten sonra, biraz yapmakta ya da yapmamakta bir zarar yoktur şeklindeki bir iman kavramı olamaz Birazcık zina etmeme ne kadar saçma bir iş olurdu, öyle değil mi?
  Üstelik bu söz verişlerin muhatabı bu neredeyse sonsuz kainatın yaratıcı ve insanların mabudu ve terbiyecisi olan ulu efendi Allah’a söz vermiş oluyoruz.
  Allah’a söz verdiğimiz bir işi yapmamak ne kadar büyük bir nobranlık olur, öyle değil mi?
  Radikal olmayı kınarsak, imanı kınamış oluruz.
  Zaten de imanı itham etmek için, radikal kavramı icat edilmiştir.
  Yani özetle, radikal itham kelimesiyle İslam dininin kendisi itham edilmiş oluyor.
  Onun için, kavga İslam inancına karşı verilmektedir.
  Çünkü bütün dünya gücün hukukunu uygularken ve bu uygulamada da çok radikalken, hakka dayalı hukuk olan İslamı kesin kararlı bir biçimde temsil edenlerin doğal inancını radikal kelimesiyle itham etmek ne menem bir iştir, anlamak mümkün değil.
  İslamın ahlak ilkeleri sadece Müslümanlar için geçerlidir. Müslüman olmayanları İslamla yargılamak kimsenin hakkı değildir.
  evrensel yasalar haline gelmiş genel kuralları çiğnemeden, her türlü inanıştan bireyler kendi inancına göre yaşamak hakkına sahiptir bu dünyada.
  Hiçbir Müslüman Müslüman olmayan birini kendi inancına zorlamayacağına göre, gücün hukukuna bağlı olanların İslamdan niye korktuklarını anlamak o kadar da zor değildir.
  Kendini Allah’ın yerine koymuş olan güçlülerin, hakka dayalı hukuk öneren İslamın bu güçlerini ellerinden alacağını düşünmekte ve var güçleriyle La İlah diyen Müslümanların üzerine gitmektedir. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman