Türkiye Bölgesel Güç mü oluyor?

ziyaretci | Haziran 10, 2010

Değerli Hocam, Allah(c.c) ın selamı ve bereketi üzerinize olsun…!

Son dönemde Dünyada ve Bölgemizde ve hatta iç siyasi yapılarda ciddi dönüşümler gerçekleşiyor.Abd nin Türkiye eliyle bölgeyi dizyan etme çabaları Türkiye nin bölgesel bir güç olma yolunda önemli mesafeler kat ettiğini görülüyor.Son dönemde İsrail ile karşı karşıya gelmesi bunu bir göstergesi denilebilir.
Abd kendine bölgede seçtiği aktör Türkiyenin Abd istemediği tarafa kaydığını gözlemliyoruz.Şöyleki; son yaşadığımız İsrail deki gemi baskını ve Gazze(Hamas)deki Türkiyenin tavrı ve İran nın(Ambargo Kararı) BM de yanında yer alması,Rus-Arap yakınlaşması vbg.

Abd önümüzdeki secimlerde Ak Parti yi gözden cıkarır mı yada çıkardımı? Abd Başka siyasi oluşumlarla çalışabilirmi?Eğer bu gerçekleşirse Türkiye akamete uğrar mı?Selamlar…

This post was submitted by maruf.

Bölüm: Kategorilenmemiş | 2 Cevaplar »
Etiketler: lgesel, oluyor, rkiye,

Cevabım: “Türkiye Bölgesel Güç mü oluyor?”

 1. ismailkazdal

  Yetmişli yıllarda, Çengelköy Ç:ınaraltı sohbetlerimde, golaballeşmeden, küreselleşmekten ve Yeni Dünya düzeni gibi kavramlardan bahseder, artık bildiğimiz klasik devlet yapılanmalarından bahsedemeyeceğimizi, günümüzün devlet yapılanmalarının Çok uluslu, iktisadi ve siyasi kurumlar olduğunu çevremdekilere anlatmaya çalışırdım. Ve çevremdekilere çok uluslu firmalar kurmalarını ve hatta firmaların kullanacağı ham maddelerin de Türkiye hudutları içinde bulunması gerektiğini salık verirdim.
  Bir iki ekeonomik kruluştan, mesela ITT den örnek getirir, bu kurumun yıllık cirosunun bir tirilyon dolara yakın olduğunu, ve ikibuçuk milyar ihracatı olan Türkiye’nin mi, yoksa ITT nin mi devlet sayılabileceğini sorardım.
  Yani, kısaca, devletlerin muayyen bir coğrafya üzerinde kalamayacağını, her milli toplumun dünyayla entegre olacağını, yerel örflerin, evrensel örfler içinde asimile olacağını söylemeye çalışırdım.
  Bu neticeyi durdurmanın gereği de, imkanı da olmadığını. Çünkü, iletişim araçlarının buna imkan tanımayacağını kafalarfa çakmaya çalışırdım.
  Kısaca, globalleşmiş ve yerel örflerin evrensel örfler karşısında dayanamayıp asimile olacağı bir dünya üzerinde, İslam medeniyetinin temsilciliğini yapabilmek için, bireysel anlamda İslam dininin haramlarından kaçınarak ve insanların muhtaç olduğu marifetlerden birçoğuna sahip olunması gerektiğini dillendirmeye uğraşırdım.
  Demek oluyor ki, bütün yeryüzü insanlarının küreselleşme ve evrensel ahlak ve hukuk yoluyla birleşmeyi durduramayacağız. Öyleyse böyle bir tablo içinde, etnik gelenekler değil, evrensel mahiyetli ilkeler geçerli olacak ve de şüphe yok ki, böyle bir medeniyet ancak Kuran çerçeveli olursa hayat bulur.
  İşte böyle bir dünya kurulurken, dünya güçlerinin Türkiye’ye ihtiyacı var demeyi de ihmal etmiyordum. Çünkü Türkiye Tarih ve Coğrafya olarak, dünyanın en önemli kavşağında bulunmaktadır. Tarih boyu problemli olmuş, Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu bölgesini dünya gücü adına kontrol edecek Türkiye’den daha müsait bir ülke yok. Ama dünya gücü bu ülkede kendine sağlam bir sivi partner bulamayor ve askerle iş tutmak zorunda kalıyordu. İşte şimdi bu durum değişiyor, enternasyonal güç bu ülkede kendine sivil muhatab bulma imkanını yakalamış durumda. Bu mahatab da şimdiki hükümedin siyasi partisidir. Çünkü bu partinin yöneticileri Müslümandır, Müslümanlık da evrenseldir. İnsanların çatışmasını değil, selamet içinde bir arada yaşamasını istemektedir. Katı ulusalcılık kendi içine kapanık bir yaıdadır ve elbette evrensel alanda rol oynaması mümkün değildir.
  Militarizm, ulusalcı olmak durumundadır ve dünya gücü onun için onu mahatab almıyor.
  Demek oluyor ki, Türkiye kendi bölgesinde küreselleşmeş dünyada önemli bir görev yükleniyor, bunun için de dünya gücü içindeki yerini sağlamlaştırıyor. Aksi taktirde, dünya gücü içinde etkin rol alamayacak ve sadece figüranlık yapacaktır. Selam ve sevgiler.

 2. ismailkazdal

  Devam edecek.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman