Yeni Türkiye’nin öncelikle Ortadoğu için ve ayrıca Batı ve bütün dünya için model olma potansiyeli nedir?

ziyaretci | Nisan 19, 2015

Yeni Türkiye’nin öncelikle Ortadoğu için ve ayrıca Batı ve bütün dünya için olma ?

This post was submitted by Hürriyet Ömer.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: MODEL, ncelikle, nedir, Ortado, Potansiyeli, rkiye,

Cevabım: “Yeni Türkiye’nin öncelikle Ortadoğu için ve ayrıca Batı ve bütün dünya için model olma potansiyeli nedir?”

 1. ismailkazdal

  Türkiye, tarihin en büyük imparatorluklarından olan Osmanlının halefi olan bir devlettir.
  Osmanlı imparatorluğunu büyük yapan değerlerin en başında gelen sebep ise, insan bireylerine tanıdığı inanç hürriyeti ve haklarıdır. Osmanlı, fethettiği coğrafyalarda yaşayan hiç kimseye din ve ırk dayaması yapmadı.
  Eğer yapsaydı, en aşağı üç yüz, dört yüz hükmettiği toplumların, kendi dinlerini ve etniklerini muhafaza edebilir miydi?
  Batı medeniyetinin, hakim olduğu coğrafyalarda yaşayanları, nasıl da asimile ettiğine bütün insanlık şahitlik etmektedir.
  İslam, savaş ve zorlama yoluyla yayılmayı reddeden bir dindir. Çünkü o, üstün ahlak örnekleri sunarak, insanları tebliğle hakka davet etme ilkesine sahip tek dindir. Çünkü İslam, gerçekten de tek hak dinidir, onun için de düşünce ve inanç hürriyeti şartlarında kendisinin kabul edileceğinden de emindir.
  İşte, Türkiye, Osmanlının halefi olması sebebiyle, birey haklarına duyduğu çok geniş hürriyet anlayışıyla, dünyaya model olmaya hazırlanmaktadır ve bu ideale inanan siyasi kadrolar var oldukça, bütün dünyaya rol model olmayı başaracaktır.
  İnsanın fikir ve düşünce hürriyeti demek, hukuk hakkı seçmek anlamına gelir. Herkes, kendi dininin hukukunu yaşama imkanı verecek olan bir anlayıştan ve inanıştan uzak kalabilir mi sizce?
  İşte, Türkiye, bu kadar büyük bir misyon taşımaktadır.
  Bu toplum, kendi tarihinin fetih ruhunu yakaladıkça, bu ruhun üstüm mefahirini taşıma aşkı taşıdıkça, dünyanın merkezi olmayı başaracaktır, inşallah.
  Ama, bu ülkenin siyasi kuruluşları olduğunu iddia eden partilerin de bu ideallere inanması ve kendi iktidarlarını, bütün ülkenin iktidarına feda etmesi şarttır. AMA, galiba, bir tek siyasi parti bu ulvi görevi yüklenmeye devam edecektir. Çünkü, ister ufuksuzluk, isterse de vatan hainliği şeklinde olsun, bu ülkenin muhalif güçleri, maalesef Hürriyet ve haysiyet önderi olan Tayyip düşmanlığı yapacağım diyerek, ülkeye ihanet olmaya devam edecektir.
  Hazineyi zaafa sürükleyecek vaatler yapmaya devam eden muhalefetin, bu ülkeye hizmet etmesi mümkün görülmüyor. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman