Zekat = Vergi Midir? İslam Devletinde Zekattan Başka Vergi Alınabilir Mi?

ziyaretci | Kasım 14, 2014

İslam yerine geçer mi?
Zekatın harcanacağı yerler sekiz tanedir tamamıda cari harcamalardır. Devlet yatırım harcamasını nasıl yapacaktır? İslam devletinde yatırım harcamaları (santral, yol, baraj, tünel, köprü, liman) devlet tarafından mı yapılır bireyler tarafından mı?
Zekat vergi yerine geçiyorsa oranı serbestçe belirlenebilir mi?

This post was submitted by Metehan.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Devletinde, midir, nabilir, Vergi, Zekat, Zekattan,

Cevabım: “Zekat = Vergi Midir? İslam Devletinde Zekattan Başka Vergi Alınabilir Mi?”

 1. ismailkazdal

  Evet. Zekat, bir arada yaşama iradesi oluşturmuş ve de Ahaliden, ya da başıbozuk bireyden millete dönüşmüş ve devlet olabilmiş ülke insanının müşterek kasası sayılan hazinesine (Beyt’ül-mal) mali, yani, ayni ve nakdi katkının adıdır. Yani, zekat vergidir. Asrı saadette zekatı beytülmal muhafızları, yani vergi memurları toplardı. Yani, zekat, bireyin devlete, toplumun müşterek kasasaına payını vermesidir.
  Elbette, devlete tevdi edilen mali katkıyı, devlet istediği gibi, kendi istediği amaçta kullanamaz. Ancak ayetin belirttiği alanlarda kullanabilir.
  Bu kullanılacak yerlerden bazıları, Halkın hizmetini görenler, öteki, Yolda kalmış olarak ifade edilen, aslında, her hangi bir işe teşebbüs edip de bazı sebeplerden dolayı tamamlayamayan müteşebistler, bir diğeri, Kalbi kazanılması gereken (müellefei-kulub)ler, ki buna devletin örtülü ödeneği denilebilir. Dünyanın her hangi bir yerinde güç taşıyanların İslamıa düşmanlık yapmasını engelleyen, hatta İslam için güzel şeyler söylemesi için verilecek adeta bir ilahi rüşvet gibi bir durum.
  Bu kalemler sekiz tanedir. Bu sekiz alanın dışında kullanılamaz zekat. Hele de devlet görevlilerin zenginleştirip mülk sahibi yapacak alanlarda kullanılması hakka ve adalete karşı yapılacak en büyük günahlardandır. Çünkü mülkü elinde tutan bir erk mutlaka ceberut olur.
  Hayır, devlet zekattan başka vergi alamaz kanatindeyim.
  Fertten ferde aktarılan mali destekler ise, tasadduk, infak ve kefaret gibi tanımlamalarla anlatılır Kuran’da.
  Bu konu bu çağın gereklerine göre yeniden ele alınmalı ve insanların faydasına sunulmalıdır. Selamlar.

Cevabım

© 2017 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman