AYET ACIKLAMASI

ziyaretci | Şubat 12, 2011

İSRAİL OGULLARINDAN KESMELERİ VE BİR PARCASIYLA OLUYE VURULMASIU İSTENİLEN AYETI YORUMLAR MISINIZ.OLUYE VURULMASININ ANLAMI NEDIR.SON GUNLERDE TV DE TARTIŞILAN BIR HAYVANIN ….. SIVISINDAN BEYİN OLUMU GERCEKLEŞMEMİŞ İNSANA VERİLEREK HAYATA DÖNMESİ İDDASINA NE DİYORSUNUZ.

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: ACIKLAMASI,

Cevabım: “AYET ACIKLAMASI”

 1. ismailkazdal

  Sorduğun soruyla ilgili, benim yaptığım mealden alıntılar aşağıdadır. Ayrıca, mealin altına da not düşmüşüm. Eğer benim mealimi temin edebilip okusaydınız, belki de bu konuyu sormazdınız.
  Gördüğünüz gibi, ayet mealleri apaçık olarak sizin sorunuza cevap veriyor. Eğer bu cevaplar size yetmiyorsa ya da sizi tatmin etmiyorsa, bir kere daha neyi anlamamışsanız, madde madde sorun.
  Ama, yine de size bir ipucu vereyim. Aşağıdaki ayet mealleri, Yahudi karakterini apaçık resmediyor.

  “Hani bir zamanlar Musa, kavmine “Allah size bir sığır kesmenizi emrediyor” demişti. Onlar da, “Bizimle eğleniyor musun?” diye karşılık vermişlerdi. Bunun üzerine Musa, “Dediğiniz biçimdeki cahillerden biri olmaktan Allah’a sığınırım” demişti.
  Bunun üzerine muhatapları ona, “Madem ki doğru söylüyorsun, o zaman Rabbine yalvar ki, keseceğimiz ineğin niteliklerini bize açıklasın” dediler. Musa, “Allah, onun ne çok yaşlı, ne de çok genç bir inek olmasını istemiyor. Orta yaşlı bir ineğin kesilmesini istiyor sizden. Artık size emredileni yapın!”karşılığını verdi.
  Yine onlar, “Rabbine sor bakalım, onun rengi ne olsun?” dediler. Musa, “Onun rengi bakanların içini sevgiyle dolduran altın gibi sapsarı” olsun karşılığını verdi.
  Onlar Musa’ya, “Rabbine bizim için yalvar da, onu bize belirleyen daha başka işaretler bildirsin. Çünkü bizce bütün sığırlar birbirine benzer. Eğer Rabbin bize apaçık emareler bildirirse, umulur ki biz de onun istediği gibi bir ineği keseriz” dediler.
  Musa, “Allah onun çift sürerek, ekin sulayarak ezilmiş bir hayvan olmasını istemiyor. Sağlam ve hiç alacasız bir inek olmasını emrediyor” cevabını verdi. Bunun üzerine muhatapları, “İşte şimdi Rabbinin istediği inek apaçık bir biçimde ortaya çıktı” dediler ve istenilen ineği boğazladılar. Az kalsın bunu yapmayacaklardı.”
  “Hani bir kişiyi öldürmüştünüz de, suçu birbirinizin üzerine atmıştınız. Halbuki ise Allah suçu hanginizin işlediğini ortaya çıkaracaktı. Onun için, “O kestiğiniz ineğin bir parçasıyla o öldürülenin cesedine vurun ki, dirilip kendisini kimin katlettiğini söylesin. Allah isterse ölüleri diriltir ve âyetlerini böylece gösterir ki, aklınızı başınıza alabilesiniz.
  Bu emri alınca, kalpleriniz kaskatı oldu. Taş gibi, hatta ondan da katı. Çünkü nice taş var ki, içinden ırmaklar akar, kimi yarılır ve içinden pırıl pırıl su çıkar. Kimi de Allah korkusuyla yerinden çıkıp dilediği yere yuvarlanır. Allah yaptıklarınızdan gafil değildir.” “Ey müminler! Şimdi onların torunları olan bugünkü Yahudilerin size inanacaklarını mı sanıyorsunuz? Onlardan bir gurup var ki, Allah’ın âyetlerini dinleyip anladıktan sonra, o âyetleri bile bile yanlış tercüme ve tefsir ediyor.
  Ve müminlerle karşılaştıklarında onlara, “Biz de sizdeniz, iman ettik” derler. Ama kendi adamlarıyla bir araya geldiklerinde ise, “Söylediklerinizi Rabbiniz katında aleyhinize delil olarak kullansınlar diye mi, Allah’ın size açıkladığı hakikati onlara haber veriyorsunuz? Halâ mı akıllanmayacaksınız!” diyerek, yaptıklarının sebebini açıklarlar.
  Onların, müminlerden neyi gizlediğini ve neleri açıkladığını Allah’ın bildiği aşikâr değilmi? Elbette Allah’tan hiçbir şeyin saklanamayacağını onlar da bilmektedir.” (Bakara:67-77)
  Not:(Burada, cinayet işleyenin ortaya çıkması, daha doğrusu kendi kendini ele vermesi için, psikolojik bir baskı aracı olarak kullanılıyor kesilmiş ineğin etinden öldürülenin cesedine vurma eylemi. Bu gibi bir halde, çok az katil yakayı ele vermeyecek kadar ketum ve hareketsiz kalabilir.Ya kesilmiş ineğin cesede dokunan etiyle, ceset kendi katilini söyleyiverirse diye korkar bir çok kişi ve telaşa kapılarak kendini ele verebilir.)

Cevabım

© 2019 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman