Başkanlık sistemine mi geçtik?

ziyaretci | Ocak 22, 2015

Başkanlık mi geçtik?

Benzer Sorular

Bölüm: Kategorilenmemiş | Cevabım »
Etiketler: Sistemine,

Cevabım: “Başkanlık sistemine mi geçtik?”

 1. ismailkazdal

  Başkanlık sistamine en uygun toplumlar, Başbuğcu, Padişahçı, Şahçı, Sultancı, Emirel müminci şark toplumlarıdır.
  Elbette biz de bir şark toplumu olduğumuz için, tek adamlık yönetim demek olan başkanlık sistemini çok severiz.
  Allah, mücerret bir mutlak varlıktır. Yani işaretleri dışında, zatı itibariyle, elle tutulur, dünya gözleriyle görülür bir müşahhas kudret değildir. Onun için, ancak müşahhas yani gördüğüne ve ellediğine inanan insanlar, O’nu müşahhasa çeviremedikleri için gerçek inanç sahibi olmazlar, olamazlar.Böyle olduğu için, inanacak müşahhas mabutlar ararlar, bu mabutlar da ister istemez kudratliler veya kuvvetli sayılanları kendilerine mabut edinirler. Onun içindir ki mabutlarını teklemeyi, otoriteyi teklemek gibi algılarlar ve bazen en güçlü olmasalar bile yine mabutları haline getirirler.
  Bu fefkalade önemli meseleyi dile getirişimin sebebi, Başkanlık sistemi de tek mabutluk bir sistemdir ve bu sisteme en alışkın toplumlardan biri bizim toplumumuzdur.
  Durum bu olduğuna göre, başkanlık, yani, tek adamlık sistemidir zaten bugün yaşadığımız sistem. Ancak karizmatük bir lider, demokrasi gibi bir anarşı şartlarında birlik sağlayabilir ve toplumu müspet sonuçlara taşıyabilir ve de Tayyip bu kişidir. Zaten başkandı, kanunla bunun teyit edilmesi de kaçınılmazdır.
  Bunu tek adam yönetimini aşacak ferdi kimlik sahibi oluncaya kadar da, bu adına karizma denen güçlü kimselerin arkasına takılıp gidecektir doğal olarak
  İnşallah, Rahim bir karizma olan Tayyib zamanında hür düşünceli kimlikler çoğalır da, kişiye değil ilkelere bağlılık zamanlarına ulaşılır. Bu umutla Tayyibin tek adamlık konumunu sonuna kadar destekliyorum. Selamlar.

Cevabım

© 2019 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman