Burjuva Demokratik Devrimi

ziyaretci | Ocak 3, 2010

Bugün Türkiyede “ ”nin yaşandığı söyleniyor. Bu “devrim”in sosyal ve siyasal sonuçları hakkında öngörüleriniz var mı? Bürokratik askeri diktatörlüğün egemen olduğu günlerimizi arar mıyız? Açgözlü, sorumsuz sermayenin tahakkümü daha bir acımasız mı olur? Bize yüzyıla yakın askeri diktatörlüğü dayatan dünya gücü ile şimdilerde yaşandığı söylenen burjuva devrimini dayatan dünya gücünün merkezinde kimler vardır?

Benzer Sorular

Bölüm: Soru-Cevap | Cevabım »
Etiketler: Burjuva, Demokratik, Devrimi,

Cevabım: “Burjuva Demokratik Devrimi”

  1. ismailkazdal

    Bizim ülkemizde Burjuva sınıfına denk düşen bir siyasal sınıf yoktur. Bu deyim, şato içine çekilmiş tiranlar ve yine burç içinde yaşayan yakın çevresini ifade eder. Bir bakıma asiller sınıfıdır burjuva. Bizde ise, asiller ve asil olmayanlar diye iki ayrı sosyal ve siyasal sınıf yoktur ve de olamaz. Çünkü bizim toplumumuz çok büyük eksiklerle beraber müslümandır ve müslümanlar yönetim sahipleriyle birlikte namaz kılar ve hacda aynı ihram içinde herkes eşitlenir.
    Peki bizde olan nedir? Bizde sermaye sınıfı vardır bir de bu sermayeyi koruyup kollayan asker sınıfı vardır. Sermaye sahibi olduğu için erki eline geçiren sınıfı asker desteğinden koparabilirsek, sermaye sınıfının tek başına diktatörlük kurması mümkün değildir. Asker, sermayenin değil milletinin hizmetine girdiğinde toplumumuz gerçek hürriyet iklimini yakalar.
    Bakın, demokrasiyi yakalar demiyorum, gerçek hürriyeti yakalar diyorum. Gerçek hürriyet demokrasi dininden çok pek çok ötelerdeki bir iklimdir. Her bireyin kendini sorumlu saydığı bir sosyal iklimdir bizim hedeflediğimiz hürryet. Bireyin gölgesinin bile çiğnenemediği bir sosyal ve siyasal ortamdır bizim hürriyet anlayışmız. Ve biz bu anlayışımızı, “Ey İnsan” diye, insana, yani bireye hitab eden, kişiyi muhatab alan kainatın yaratıcısından almaktayız. Gerçek hürriyet Allah’an korkanın hakkıdır. Çüünkü yalnız Allah’dan korkan asla başkalarından korkmaz.
    Bize askeri diktatörlüğü bizim dışımızda kimse dayatmadı. Biz Allah’ın kudretinden uzaklşınca, yeryüzü güçlerinin kudretine teslim oldukk. O güç de silah gücü olduğundan, ordu bizim toplumuzun diktatörü oldu. Biz yeryüzü güçlerini kutsamaya devam ettikçe de, askeri diktatörlük sermayeyi arkasına alarak sürüp gidecektir. Hür bir kişiliği yakalamak her namazda ve her rekatta tekrarladığımız “Yalnız sana itaat ederim, bundan dolayı da her türlü yardımı yalnız senden beklerim” ayetinin manasına ulaşmakla mümkün olacaktır. Selam ve sevgiler.

Cevabım

© 2019 İsmail Kazdal. Bütün hakları saklıdır.   RSS: Yazılar/Yorumlar   Altyapı: WordPress

Webmaster:eduman